Wiadomości z Sosnowca

Czym się różnią szczoteczki elektryczne - obrotowe od sonicznych?

  • Dodano: 2019-04-25 10:45

Zaawansowane technologicznie szczoteczki elektryczne cieszą się wśród konsumentów coraz większą popularnością. Wszystko dlatego, że są one znacznie skuteczniejsze w oczyszczaniu jamy ustnej od swoich manualnych sióstr, a przy okazji ich użytkowanie jest łatwe i bezpieczne. Na rynku możemy obecnie znaleźć dwa modele szczoteczek elektrycznych: tradycyjny, wykonujący ruchy obrotowe, oraz soniczny. Przyjrzyjmy się, czym oba rodzaje produktów się od siebie różnią.

Szczoteczkami elektrycznymi określa się wszystkie urządzenia, które są zasilane akumulatorowo i ich praca odbywa się za sprawą mechanicznego wprawiania w ruch główki szczoteczki bądź jej włosia. Ze względu na zastosowaną technologię możemy podzielić je na dwie grupy, którymi są właśnie szczoteczki elektryczne rotacyjne (obrotowe), oraz szczoteczki soniczne.

Sposób oczyszczania zębów

Praca szczoteczek elektrycznych - obrotowych odbywa się poprzez mechaniczne usuwanie osadów, płytki nazębnej oraz przebarwień. Główka wymiennej końcówki urządzenia wchodzi w ruch oscylacyjno-rotacyjny, dokładnie oczyszczając w ten sposób zęby (warto jednak w tym miejscu nadmienić, że tego typu ruchy mogą wywoływać podrażnienia dziąseł, więc podczas dokonywania wyboru modelu szczoteczki elektrycznej-obrotowej, warto zdecydować się na taką, która posiada wbudowany czujnik siły nacisku). Szczoteczki elektryczne-obrotowe są w stanie poruszać się z prędkością 8800 ruchów rotacyjnych, oraz z szybkością aż 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.

Sposób działania szczoteczek sonicznych jest nieco inny. Dokładnie wyjaśnia to artykuł na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-jest-szczoteczka-soniczna/ Do oczyszczania zębów wykorzystują one fale ultradźwiękowe, które są w stanie wprawiać włosie urządzenia w częstotliwość 96 000 drgań na minutę. W ten sposób nasza jama ustna zostaje kompleksowo oczyszczona z płytki nazębnej, usunięte zostają z niej także niechciane przebarwienia i osady. Szczoteczka soniczna pracuje z wykorzystaniem pasty do zębów i...naszej śliny. Podczas oczyszczania zębów wykorzystuje wszystkie znajdujące się w jamie ustnej płyny do wytworzenia chmury mikrobąbelków, które wnikają w trudno dostępne dla włosia miejsca w naszej buzi, doskonale je wymywając. Produkty te używają do pielęgnacji zębów ruchu wymiatającego (wykonują nawet 48 000 takich ruchów na minutę!), który jest zalecany przez stomatologów.

Rodzaj główki czyszczącej

Kolejną różnicą definiującą oba typy szczoteczek elektrycznych jest kształt ich główki czyszczącej. Szczoteczka elektryczna-obrotowa posiada okrągłą, niewielkich rozmiarów główkę, która z uwagi na swoje gabaryty jest w stanie doskonale oczyścić zarówno nasze zęby, jak i zająć się powierzchnią szkliwa.

Z kolei szczoteczki soniczne charakteryzuje główka czyszcząca o podłużnym, owalnym kształcie, podobna do tej, która występuje w szczoteczkach manualnych. Jej budowa umożliwia urządzeniu bezpieczne i efektywne oczyszczanie zębów, a także masaż dziąseł.

Oczywiście na rynku mamy wiele różnych końcówek, które możemy wedle własnego uznania dopasowywać zarówno do szczoteczki obrotowej, jak i sonicznej. Różnią się one od siebie twardością włosia oraz przeznaczeniem.

Funkcje i tryby pracy

Jeśli chodzi o funkcje i tryby pracy, są one w elektrycznych szczoteczkach obrotowych i szczoteczkach sonicznych dość podobne. Wszystko zależy rzecz jasna głównie od tego, jaki model produktu sobie wybierzemy - czym bardziej zaawansowany, tym więcej udogodnień. Jeden i drugi typ szczoteczek oferuje w swoich nowatorskich urządzeniach regulację szybkości szczotkowania, kilka trybów pracy (na przykład wybielanie, polerowanie, pielęgnację dziąseł), które możemy dostosować do własnych potrzeb, a także takie funkcje jak chociażby timer (odmierzający za nas właściwy czas szczotkowania). Najnowsze szczoteczki soniczne są jednak dodatkowo wyposażone w różnego rodzaju innowacje, takie jak chociażby wbudowany moduł Bluetooth, dzięki któremu możemy na ekranie telefonu śledzić postępy oczyszczania jamy ustnej.

Wnioski

Jak widać, różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną-obrotową, a szczoteczką soniczną polegają głównie na sposobie oczyszczania zębów, rodzaju główki czyszczącej oraz prędkości pracy. Trudno jednoznacznie wyrokować, który produkt jest lepszy, gdyż oba gwarantują kompleksową higienę jamy ustnej i na pewno nie będziemy żałować zakupu żadnego z nich. Poszukując zaawansowanej szczoteczki elektrycznej powinniśmy przede wszystkim przeanalizować własne potrzeby i upodobania, by potem świadomie dobrać urządzenie idealne dla siebie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.