Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiecka glorieta znów będzie zachwycać

  • Dodano: 2021-10-13 14:45

Poznaliśmy wykonawcę renowacji gloriety w Parku Dietla. W przyszłym roku symbol parku odzyska blask. To dowód, że warto głosować w Budżecie Obywatelskim.

Remont gloriety w Sosnowcu

Remont mającej ponad 100 lat gloriety, został zgłoszony jako projekt budżetu obywatelskiego i w głosowaniu zyskał akceptację mieszkańców. Pierwotnie na odnowienie zabytku zarezerwowano 469 tysięcy złotych, jednak w tej kwocie nie udało się odnaleźć wykonawcy.

– Po negocjacjach wyłoniliśmy firmę, która odrestauruje obiekt za 602 tys. zł – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

Zanim spółka Artinventis z Bytomia przystąpi do prac, musi uzyskać wszystkie pozwolenia, włącznie z uzgodnieniem z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

– Nie tylko glorieta, ale cały Park Dietla jest pod nadzorem konserwatorskim, dlatego bez wcześniejszych pozwoleń prace nie ruszą. Ostatnie miesiące tego roku to czas, w którym wykonawca musi wszystko uzgodnić, a fizycznie roboty ruszą w przyszłym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rewitalizacja gloriety obejmuje zabezpieczenia fundamentów i tarasu przed wilgocią, naprawę schodów z kamienia naturalnego, a także remont betonowej posadzki górnego i dolnego tarasu.

Ponadto wykonawca będzie musiał odtworzyć brakujące detale historyczne, jak gzymsiki i fryzy głowicowe, pierścienie, które znajdowały się na słupach gloriety. Remont obejmuje też wykonanie barierek na dolnym tarasie i odtworzenie tarasu górnego na dachu gloriety, na który będą prowadziły ażurowe, stalowe schody.

Glorieta powinna także wrócić do pierwotnej kolorystyki. Nowością będzie podświetlenie obiektu.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • tubylec

    Spoko pomysł. Pamiętam jak za komuny spotykaliśmy sie tam z znajomymi i piliśmy wino

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.