Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiec: Wykład z cyklu Ślady Zagłębiowskich Żydów: Ocaleni

  • Dodano: 2023-03-17 07:45, aktualizacja: 2023-03-16 20:05

20 marca w Teatrze Zagłębia odbędzie się kolejny wykład o historii sosnowieckich Żydów. Tym razem będzie to opowieść o ludziach, którzy przeżyli piekło wojny i dzięki swojemu świadectwu przekazali wiedzę następnym pokoleniom.

Wykład o historii sosnowieckich Żydów

Trzyletnie dziecko, które rodzice oddali pod opiekę zaprzyjaźnionej rodziny chrześcijańskiej przy ulicy Piłsudskiego. Nastolatka, która z Kolonii Zuzanny w getcie przez Dulag na Składowej trafiła do obozu pracy przymusowej. Lekarka, która po wysiedleniu z domu przy ulicy Północnej ratowała chorych w Auschwitz-Birkenau. Ortodoksyjny wyznawca judaizmu, który w 1945 roku zaczął pisać znane na całym świecie powieści o Holocauście. Adwokat, lekarz i dyrektor gimnazjum, którzy w trakcie wojny byli wysokimi urzędnikami Judenratu.

O tym, co wydarzyło się na Środuli w 1943 roku wiemy przede wszystkim dzięki relacjom ocalonych z getta. Ich losy po likwidacji żydowskiej dzielnicy potoczyły się rozmaicie. Niektórzy nie doczekali wyzwolenia, po kilku ślad się urwał, byli i tacy, którzy z różnych powodów musieli zmienić tożsamość. Większość rozjechała się po całym świecie. Wielu opowiedziało o tym, co ich spotkało: jedni zaraz po wojnie, inni tuż przed końcem życia. Wszystkie te opowieści są dziś bezcenne.

Wykład poprowadzi Tomek Grząślewicz – regionalista i tłumacz związany z I Like Zagłębie oraz Fundacją Brama Cukermana, redaktor naczelny Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca. Spotkanie odbędzie się na scenie Teatru Zagłębia. Wstęp wolny.

Spotkanie odbędzie się 20 marca 2023 r, o godz. 18.00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również