Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiec wspiera seniorów

  • Dodano: 2022-04-01 06:30, aktualizacja: 2022-03-31 19:45

Sosnowiec rozpoczyna realizację programu "Korpus Wsparcia Seniorów na 2022 rok".

Program adresowany jest do sosnowieckich 65-latków i osób starszych,  mających problemy zdrowotne i kłopot z samodzielnym funkcjonowaniem. Chodzi przede wszystkim o dostęp do tzw. opieki na odległość w czasie stanu epidemii koronawirusa.

– Opieka obejmować będzie system bieżącego monitorowania stanu seniora w miejscu jego zamieszkania, umożliwiając natychmiastowe reagowanie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Każdy Senior biorący udział w projekcie otrzyma specjalną opaskę bezpieczeństw połączoną z usługą operatora, która będzie monitorowała na bieżąco jego  stan zdrowia i alarmowała centralę w momencie jego pogorszenia. Zanim osoby te zaczną korzystać z programu zostaną odpowiednio przeszkolone – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca odpowiedzialna m.in.: za politykę zdrowotną miasta.

W zależności od sytuacji i potrzeb seniora pomoc polegać może m.in. na udzieleniu wsparcia emocjonalnego z wykorzystaniem narzędzi na odległość (telefonicznie), interwencji osób z najbliższego otoczenia (rodziny, sąsiadów, opiekunów), interwencji pracownika ośrodka pomocy społecznej, powiadomieniu służb ratunkowych o konieczności udzielenia pomocy.

Szacuje się, że programem zostanie objętych ok. 400 seniorów. Program realizowany będzie w 2022 r. przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, sfinansowany zostanie ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W 2020 r. na terenie Sosnowca mieszkało prawie 46 tys. osób, które ukończyły 65 lat (z czego 10 tys. miało 80 i więcej lat). Ponad 52% wszystkich wniosków o dofinansowanie z PFRON zostało złożonych przez osoby niepełnosprawne powyżej 65 roku życia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również