Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiec: powstanie największy oddział miejskiego żłobka

  • Dodano: 2019-06-07 07:15, aktualizacja: 2019-06-07 07:32

Kolejny oddział miejskiego żłobka powstanie w budynku przy ul. Suchej 23.

Będzie to największy oddział, w którym od stycznia 2020 roku znajdzie opiekę 100 dzieci.

Powstanie m.in.: dzięki funduszom, które miasto otrzymało w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Maluch+”.

Cały projekt związany z adaptacją budynku przy ulicy Suchej 23 będzie kosztował 3,5 mln zł. Z programu „Maluch+” miasto otrzymało 2,2 mln zł. Wykonawcą będzie sosnowiecka „Agea Star” Sp. z o.o., z którą dziś została podpisana umowa w tej sprawie.

To najwyższe wsparcie w województwie śląskim. Pozostałe fundusze pochodzą  z kasy miasta. Oprócz dostosowania budynku w ramach otrzymanych środków zostaną kupione łóżeczka i leżaki z materacami, przewijaki,pościel, śliniaki, a także meble, zabawki i pomoce dydaktyczne dla dzieci. Dodatkowo z budżetu miasta przekazane będą fundusze na dalsze wyposażenie żłobka –podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych, polityki społecznej i komunalnej

Adaptacja będzie przebiegała według zasady „zaprojektuj i wybuduj”

Najważniejsze prace w budynku, w którym wcześniej mieściła się placówka opiekuńczo-wychowawcza, będą skupiały się na dostosowaniu obiektu do potrzeb małych dzieci. Przebudowane zostaną sanitariaty, powstanie także winda aby poprawić dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Zostanie wybudowana również winda kuchenna, powstanie pomieszczenie, w którym rodzice będą mogli zostawić wózki i foteliki samochodowe. Projekt uwzględnia zagospodarowanie działki wraz z budową nowego wjazdu na teren żłobka miejskiego od strony ul. Suchej i budowę parkingu dla samochodów osobowych, a także budowę placu zabaw dla dzieci. Powstanie także taras/weranda dla najmłodszych dzieci. W całym budynku zostanie wykonany remont instalacji wewnętrznych. Wykonawca niemal od podstaw urządzi nową kuchnię wraz z wyposażeniem do przygotowywania posiłków. Wymienione zostanie ogrodzenie terenu oraz powstanie nowy plac zabaw dostosowany dla młodszych dzieci z odpowiednią, bezpieczną nawierzchnią.

Żłobek będzie 7 oddziałowy i będzie w stanie pomieścić 100 dzieci. Dwa oddziały będą przeznaczone dla dzieci młodszych w wieku 20 tygodni-1,5 roku życia, a pięć oddziałów będzie dla dzieci starszych w wieku 1,6-3 lat.

Na koniec 2015 roku Żłobek Miejski mógł przyjąć 240 dzieci. W 2018 roku dzięki inwestycjom i otwarciu dwóch kolejnych oddziałów liczba miejsc wzrosła do 331. W styczniu 2020 roku Żłobek Miejski będzie mógł przyjąć 446 dzieci. To dzięki otwarciu oddziału przy ulicy Suchej oraz zwiększeniu miejsc (od września 2019r - również dzięki kolejnej dotacji z programu „Maluch+”) w oddziale przy ulicy Czołgistów. Tym samym w ciągu kilku lat miasto podwoiło liczbę miejsc, a to nie koniec, bo zwiększona została liczba godzin z 5 do 10 godzin limit czasowy przebywania dzieci w Klubiku Dziecięcym, a w połowie czerwca w centrum miasta otwieramy kolejny klubik. W sumie w Miejskim Żłobku oraz Klubikach Dziecięcych będziemy mieli prawie miejsc – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Warto pamiętać, że dzięki wsparciu miasta, pobyt dzieci w prywatnych żłobkach jest tańszy - miasto współfinansuje go kwotą 500 zł. Miejsc w prywatnych żłobkach jest ponad 500.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również