Wiadomości z Sosnowca

Smogobus zjechał z trasy. Wciąż można składać wnioski

  • Dodano: 2021-04-21 11:00, aktualizacja: 2021-05-06 14:41

Kilkaset osób skorzystało z porady w sosnowieckim Smogobusie, który w marcu i kwietniu odwiedził kilka dzielnic miasta. To kolejny krok do oczyszczenia powietrza.

Hybrydowy autobus odwiedził te części miasta, w których domy jednorodzinne stanowią najpopularniejszą zabudowę, a także tam, gdzie problem smogu jest największy. Smogobus po raz pierwszy pojawił się w piątek 5 marca, a w ostatni kurs wybrał się 16 kwietnia. Zanim dotarł  do miasta, mieszkańcy otrzymali 10 tysięcy ulotek z informacjami o programach, z których można pozyskać dofinansowanie.

W Smogobusie na mieszkańców czekali urzędnicy z Wydziału Ekologii sosnowieckiego magistratu, którzy odpowiadali na wszystkie pytania związane z dotacjami, a także pomagali wypełnić wniosek.

– Mogę potwierdzić, że dzięki Smogobusowi udało nam się podpisać kilkadziesiąt umów. To, że autobus już nie kursuje nie oznacza, że to koniec przyjmowania wniosków. Nadal gorąco zachęcamy do kontaktu z nami. Pula środków jest jeszcze bardzo duża – zachęca Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Warto podkreślić, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się działający w urzędzie punkt, w którym można złożyć wniosek w ramach programu „Czyste Powietrze”.

–Pun kt jest wynikiem porozumienia pomiędzy nami a WFOŚiGW. Chodziło o to, by mieszkańcy nie musieli jeździć do katowickiej siedziby Funduszu i mogli wszystkie formalności załatwić w Sosnowcu. Punkt działa u nas od lutego, a już udało nam się podpisać około 50 umów – cieszy się zastępca prezydenta.

Mieszkańcy cały czas mogą składać wnioski i pozyskać nawet ponad 60 tys. zł z nowego programu Stop Smog

Środki z niego można przeznaczyć na wymianę pieca oraz docieplenie budynku przy zaledwie 5-procentowym wkładzie własnym. Ważnym kryterium jest dochód, który w gospodarstwie wielorodzinnym nie może przekroczyć kwoty 1564 zł w rozbiciu na jedną osobę. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa nie może przekraczać 2189 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również