Wiadomości z Sosnowca

Smogobus zjechał z trasy. Wciąż można składać wnioski

  • Dodano: 2021-04-21 11:00, aktualizacja: 2021-05-06 14:41

Kilkaset osób skorzystało z porady w sosnowieckim Smogobusie, który w marcu i kwietniu odwiedził kilka dzielnic miasta. To kolejny krok do oczyszczenia powietrza.

Hybrydowy autobus odwiedził te części miasta, w których domy jednorodzinne stanowią najpopularniejszą zabudowę, a także tam, gdzie problem smogu jest największy. Smogobus po raz pierwszy pojawił się w piątek 5 marca, a w ostatni kurs wybrał się 16 kwietnia. Zanim dotarł  do miasta, mieszkańcy otrzymali 10 tysięcy ulotek z informacjami o programach, z których można pozyskać dofinansowanie.

W Smogobusie na mieszkańców czekali urzędnicy z Wydziału Ekologii sosnowieckiego magistratu, którzy odpowiadali na wszystkie pytania związane z dotacjami, a także pomagali wypełnić wniosek.

– Mogę potwierdzić, że dzięki Smogobusowi udało nam się podpisać kilkadziesiąt umów. To, że autobus już nie kursuje nie oznacza, że to koniec przyjmowania wniosków. Nadal gorąco zachęcamy do kontaktu z nami. Pula środków jest jeszcze bardzo duża – zachęca Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Warto podkreślić, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się działający w urzędzie punkt, w którym można złożyć wniosek w ramach programu „Czyste Powietrze”.

–Pun kt jest wynikiem porozumienia pomiędzy nami a WFOŚiGW. Chodziło o to, by mieszkańcy nie musieli jeździć do katowickiej siedziby Funduszu i mogli wszystkie formalności załatwić w Sosnowcu. Punkt działa u nas od lutego, a już udało nam się podpisać około 50 umów – cieszy się zastępca prezydenta.

Mieszkańcy cały czas mogą składać wnioski i pozyskać nawet ponad 60 tys. zł z nowego programu Stop Smog

Środki z niego można przeznaczyć na wymianę pieca oraz docieplenie budynku przy zaledwie 5-procentowym wkładzie własnym. Ważnym kryterium jest dochód, który w gospodarstwie wielorodzinnym nie może przekroczyć kwoty 1564 zł w rozbiciu na jedną osobę. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa nie może przekraczać 2189 zł.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.