Wiadomości z Sosnowca

Odra znów atakuje w województwie śląskim

  • Dodano: 2019-02-08 15:30

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, w województwie śląskim w ostatnim czasie na odrę zachorowały 46 osoby, a  kilkanaście osób jest ciągle badanych.

Zachorowania i podejrzenia zachorowań wystąpiły na terenie nadzorowanym przez PPIS w:

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową

Odra jest chorobą wirusową, której sytuacja epidemiologiczna zachorowań od wielu lat była stabilna. Źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakaźność odry kończy się 5 dni po wystąpieniu wysypki u człowieka. Dlatego też ciężko jest zapobiegać tej chorobie tylko i wyłącznie poprzez izolację osób zakażonych.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.

Jak rozpoznać objawy odry?

Objawy odry to:

  • zapalenie spojówek,
  • łzawienie oczu,
  • światłowstręt,
  • nieżyt błony śluzowej nosa
  • i suchy kaszel.

Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa-Koplika. Pojawia się gorączka, która może osiągać wartości nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie w późniejszym okresie wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

Obowiązkowe szczepienie przeciwko odrze

W Polsce obecnie szczepienie obowiązkowe przeciwko odrze realizowane jest preparatem skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce. Obecnie szczepienia są wykonywane u dzieci od 13 do 15 miesiąca życia oraz w 6 roku życia (po 5 urodzinach dziecka) dawką przypominającą, zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 października 2018 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2019 rok. Szczepienia ochronne przeciwko odrze zgodnie z programem są prowadzone od 1975 roku.

Szczepienia są zalecane młodzieży i dorosłym nieuodpornionym. Za nieuodpornione uznaje się wszystkie osoby, które nie chorowały na odrę oraz wszystkie osoby, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni. Jeśli dorosły szczepiony był wcześniej preparatem monowalentnym przeciwko odrze to szczepienie przeciwko śwince, różyczce i odrze należy traktować jako przypominające. Posiadanie odporności przeciwko odrze można ocenić z 96% pewnością na podstawie badania serologicznego przeciwciał w klasie IgG.

Sytuacja epidemiologiczna zachorowań na odrę w województwie śląskim (do dnia 5 lutego 2019 r.):

Liczba zachorowań na odrę na terenie województwa śląskiego Liczba osób z objawami klinicznymi, u których podejrzewa się zachorowanie na odrę
(w trakcie badań i w trakcie oczekiwań na badania)
46 19

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również