Wiadomości z Sosnowca

Kolejne placówki oświatowe zostaną zmodernizowane

  • Dodano: 2020-08-21 09:00

Dwie szkoły i trzy przedszkola przejdą gruntowną modernizację. Wczoraj podpisano umowy z wykonawcami.

Za modernizację budynków Szkoły Podstawowej nr 21 w Jęzorze oraz 35 w Porąbce, a także Przedszkola Miejskiego nr 3 oraz 18 na Pogoni i PM 31 w Ostrowach Górniczych odpowiedzialne są: Przedsiębiorstwo Maximus ZBH sp. z o.o. sp. k. (SP 21 i PM 18), REMELIT Tomasz Wolak (SP 35 i PM 31) oraz Agea star Sp. z o.o. (PM 3)

- W trzech obiektach termomodernizacja będzie kompletna, z kolei w SP 35 i PM 31 został uwzględniony zabytkowy walor budynków. Co najważniejsze we wszystkich budynkach zmieni się sposób ich ogrzewania. Kotły węglowe zostaną zastąpione przez gazowe – podkreśla Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za inwestycje w mieście.

W przypadku SP nr 21 w Jęzorze zadanie obejmuję wykonanie docieplenia wraz z elewacją i wymianę drzwi wejściowych. Remontem objęty będzie również dach szkoły. Przy tej okazji odnowione zostaną schody ewakuacyjne, chodnik, powstanie również szklane zadaszenie wejścia. To właśnie w przypadku SP 21 zakres prac jest największy.

Znajdująca się w Porąbce przy ulicy Ligonia SP 35 będzie miała nieco mniejszy zakres prac ze względu na zabytkowy charakter budynku. Tu również zmieni się system ogrzewania budynku z węglowego na gazowy. Docieplenie będzie wykonywane pod oknami i na ścianach zewnętrznych przy gruncie. Wymienione zostanie pokrycie dachu oraz wykonana nowa nawierzchnia wokół budynku.

Podobny zakres robót związany jest z termomodernizacją przedszkoli nr 3 oraz 18. W obu przypadkach wymienione zostaną okna i drzwi, które wcześniej taką wymianą objęte nie były. 

- W sumie w ostatnich latach już ponad 20 placówek edukacyjnych w mieście zmieniło swoje oblicze. Cały czas szukamy możliwości pozyskania dofinansowania na kolejne remonty - tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podobnie jak w przypadku Szkoły w Porąbce, również elewacja przedszkola w Ostrowach Górniczych  pozostanie bez zmian. Jednak w tym budynku elewacja przejdzie gruntowne czyszczenie, by mocnej zaakcentować piękno obiektu.  

Koszt wszystkich prac to prawie 6,5 mln zł. Pozyskane dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa Śląskiego z listy rezerwowej (Poddziałania 4.3.4 "Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej - konkurs") wynosi 5,7 mln zł.

Od momentu podpisana umów wykonawcy mają dziewięć miesięcy na realizację inwestycji.

Kolejne placówki oświatowe zostaną zmodernizowane


Źródło: UM Sosnowiec

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również