Wiadomości z Sosnowca

6 sierpnia ruszy przebudowa placu przed dworcem w centrum Sosnowca

  • Dodano: 2020-07-28 09:45

Firma AGC Bytom sp. z o.o. generalny wykonawca zadania pod nazwą: "Przebudowa placu przed dworcem PKP w Sosnowcu" informuje, że od dnia 6 sierpnia 2020 rozpoczyna prace związane z ogrodzeniem placu budowy w pełnym zakresie. UM prosi o nieparkowanie samochodami osobowymi na tym terenie. Organizacja ruchu pieszego i uprawnionych pojazdów zostanie wprowadzona Projektem Czasowej Organizacji ruchu. UM prosi o stosowanie się do oznakowania, jednocześnie przeprasza za utrudnienia.

6 sierpnia rozpocznie się przebudowa placu przed dworcem kolejowym w centrum miasta

W miejscu obecnego parkingu pojawi się zupełnie nowa przestrzeń w tym drzewa, krzewy, fontanna i miejsce na gastronomię. Elementem przebudowy będzie nowy parking, który powstanie z drugiej strony dawnego domu towarowego „Sezam”.

Początek prac oznacza koniec możliwości pozostawienia samochodów w tym miejscu

Za przebudowę placu przed dworcem kolejkowym oraz budowę nowego parkingu odpowiada firma Firma AGC z Bytomia. Inwestycja jest podzielona na dwa zadania. Jedno dotyczy modernizacji placu, drugie z kolei parkingu naziemnego na 50 miejsc.

Pierwotnie przebudową placu miała się zająć firma Kvanta Granit, ale zrezygnowała z umowy na przebudowę placu przed dworcem PKP w Sosnowcu i miasto ponownie ogłosiło przetarg, tym raz wydłużając czas realizacji. Firma AGC specjalizuje się w rekultywacji terenów przemysłowych, budową obiektów sportowych oraz wynajmem maszyn budowlanych. Jej flagową inwestycją jest osiedle Srebrne Stawy oraz pole golfowe w Bytomiu. Obecnie kończy rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień w Będzinie-Grodźcu.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach na zlecenie gminy Sosnowiec w styczniu 2018 roku wygrało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic.

Chcemy tchnąć nowe życie w to jedno z centralnych punktów naszego miasta, a przede wszystkim centrum Sosnowca. Architekci uwzględnili w swoje koncepcji możliwość organizowania w tym miejscu różnych imprez, m.in. jarmarków świątecznych, koncertów, wystaw - mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

Wprowadziliśmy zmiany. Myślę, że wszyscy się ucieszą, b będzie więcej zieleni. Nasadzimy drzewa – będą miały powyżej 2 metrów. Pojawią się planty – zamiast granitu fragmenty zieleni i zieleń mobilna: drzewa i krzewy - podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Plac ma być gotowy do końca 2021 roku. W pierwszej kolejności powstanie parking za Sezamem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również