Wiadomości z Sosnowca

24 miliony złotych na budowę mieszkań w rejonie ul. Naftowej

  • Dodano: 2021-09-14 10:15

Ponad 24 miliony złotych pozyskało miasto do budowy blisko 300 mieszkań w rejonie ulicy Naftowej. Bezzwrotna pożyczka trafi do miasta z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Budowa mieszkań, które powstaną przy ulicy Naftowej, w pasie od kładki pomiędzy Naftową i Teatralną a przejazdem kolejowym ruszy jeszcze w tym roku.

– W sumie będzie prawie 290 mieszkań w 12 sześciokondygnacyjnych budynkach. Inwestycja jest wspólnym projektem miasta oraz firmy TBS Dombud z Będzina. Nigdy w historii samorządu po 1989 roku nie budowano w Sosnowcu tylu mieszkań, które będą w zarządzie miasta – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Teren inwestycji obejmuje 22 tys. metrów kwadratowych. Budynki 1, 2, 3, 4, 5 i 6, które są zlokalizowane bliżej przejazdu kolejowego, będą miały na poszczególnych piętrach od 3 do 5 mieszkań. Dodatkowo budynki 2,3 i 4 oraz 5 i 6 będą oddzielone od siebie zielonymi tarasami, które będą znajdowały się nad garażami. Z kolei pozostałe domy bliżej kładki, będą oddzielone od siebie dylatacjami, a na poszczególnych piętrach znajdzie się 7 lub 8 mieszkań.

Szacowany koszt inwestycji to 100 mln zł.

– Najważniejszy dla nas będzie fakt, że to właśnie miasto będzie wskazywało przyszłych najemców. Mieszkania będą dla osób i rodzin średniozamożnych – mówi Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta. – Chciałbym podkreślić, że o lokale będą mogły ubiegać się osoby, które w tej chwili mieszkają w zasobach komunalnych i nie mają zaległości w płatnościach za lokal  – dodaje prezydent Zastrzeżyński.

Wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego pozwoli na przygotowanie mniejszych stawek czynszów niż na wolnym rynku.

– Dodatkowo mieszkania będą przygotowane właściwie pod klucz, wystarczy wstawić meble i mieszkać – cieszy się Arkadiusz Chęciński.

Kryteria oraz zasady, na jakich będzie się można ubiegać o mieszkania, określi miasto i są w trakcie opracowania. Nabór będzie prowadzony przez miasto.

– W tej chwili wiadomo, że jednym z warunków, które będzie trzeba spełnić, będzie ten, dotyczący braku posiadania prawa własności do innej nieruchomości na terenie miasta – tłumaczy prezydent Zastrzeżyński.

Projekt obejmuje również budowę 133 miejsc parkingowych w podziemnym garażu, 40 kolejnych w garażach wolnostojących oraz dalszych 174 miejsc parkingowych. Projektanci nie zapomnieli o najmłodszych mieszkańcach - dla nich powstanie plac zabaw. Wszystkie budynki powinny zostać wykonane do połowy 2023 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również