Wiadomości z Sosnowca

161. rocznica Powstania Styczniowego. Za nami obchody w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2024-02-12 11:45

161 lat temu, Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, będące największym zrywem narodowym w XIX wieku.

Obchody 161. rocznicy Powstania Styczniowego

Walka z rosyjskim zaborcą zjednoczyła Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, pozostawiając trwałe piętno we wspólnej pamięci narodowej. Powstanie to odegrało kluczową rolę w formowaniu polskiej tożsamości i ugruntowaniu społecznej świadomości. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego przypomina o heroizmie tych, którzy podjęli walkę o wolność, sięgając po broń z nadzieją na wolną Polskę.

Na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, w pobliżu budynku dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, miała miejsce jedna z symbolicznych bitew, która stanowiła potwierdzenie siły powstania i przyniosła uczestnikom nadzieję na sukces. Dzięki bohaterskiej postawie polskich oddziałów pod dowództwem płk. Apolinarego Kurowskiego, budynki sosnowieckiego dworca zostały opanowane, co pozwoliło na kontrolę okolic przez administrację powstańczą przez dwa tygodnie. Biało-czerwone polskie flagi powiewały na obiektach publicznych, świadcząc o dążeniu do niepodległości i wolności.

Dzisiaj, pamięć o Powstaniu Styczniowym stanowi nie tylko hołd dla bohaterów walki o wolność, ale również inspirację dla kolejnych pokoleń, przypominając o wartościach patriotycznych i determinacji w dążeniu do niepodległości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również