Wiadomości z Sosnowca

Ochrona zniżek - czym jest i jak działa?

  • Dodano: 2020-12-07 15:30, aktualizacja: 2020-12-28 14:54

Zniżki za bezszkodową jazdę to sposób na znaczącą redukcję cen składek na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Trzeba jednak uważać, ponieważ każde zdarzenie drogowe spowodowane przez konkretnego kierowcę będzie oznaczać utratę przyznanych rabatów. Wcale jednak tak nie musi się stać – sprawdź, jak ochronić wypracowane do tej pory zniżki.

Tak samo jak towarzystwo ubezpieczeniowe przyznaje zniżki za bezszkodową jazdę, tak samo ma prawo do ich „odebrania”. Dochodzi do tego wówczas, gdy osoba poszkodowana zgłosi konieczność likwidacji szkody. Dla sprawcy oznacza to, że w kolejnym roku ubezpieczeniowym zapłaci nieco więcej – zgodnie z tabelą Bonus Malus.

Czy zmiana ubezpieczyciela uchroni przed utratą zniżek?

Nikt nie chce utracić wypracowanych do tej pory zniżek, ale czy zawsze da się zachować 100% bezpieczeństwa podczas jazdy? Czasami wystarczy chwila nieuwagi albo splot niefortunnych okoliczności, by doszło do zdarzenia drogowego.

Wiele osób zastanawia się więc, czy zmiana ubezpieczyciela w kolejnym roku pozwoli uniknąć zwyżek za szkodową jazdę. Niestety, informacja o likwidacji szkody jest widoczna także dla innych ubezpieczycieli – uwzględniają oni ją przy szacowaniu wysokości składki w kolejnym roku.

Płatna ochrona zniżek – jak to działa?

Towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę, jak dotkliwa może być utrata części wypracowanych zniżek. Dlatego niektóre z nich wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kierowców, proponując płatną usługę tj. ochronę zniżek.

Jak to działa w praktyce? Ochrona zniżek stanowi gwarancję utrzymania dotychczasowych rabatów – nawet wtedy, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego. Wówczas w kolejnym roku ubezpieczeniowym kierowca może skorzystać ze wszystkich przyznanych mu zniżek – zaistniała szkoda zostaje uznana za „niebyłą”.

Warto przy tym podkreślić, że ochrona zniżek nie jest tym samym co ochrona ceny polisy OC. W tym drugim przypadku żaden ubezpieczyciel nie może zagwarantować, że w kolejnym roku ubezpieczeniowym będzie obowiązywać składka w identycznej wysokości. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu dostępnego na stronie pod adresem https://rankomat.pl/samochod/ochrona-znizek.

Wykupienie ochrony zniżek wcale nie jest jedynym rozwiązaniem...

Chociaż opcja ochrony zniżek OC nie jest zbyt dużym wydatkiem, nie zawsze musi się opłacać. Pierwszym krokiem zawsze jest porównanie dostępnych ofert polisy komunikacyjnej – może się bowiem okazać, że konkurencyjne towarzystwa ubezpieczeniowe zaproponują znacznie niższą składkę – już po uwzględnieniu zwyżki za szkodową jazdę.

Aby porównać oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, warto skorzystać z dostępnych narzędzi. Pod adresem https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ dostępny jest kalkulator internetowy, za pomocą którego szybko i wygodnie oszacujesz wysokość składki. Może się więc okazać, że znajdziesz ubezpieczenie OC dużo tańsze – bez konieczności wykupywania ochrony zniżek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.