Wiadomości z Sosnowca

Klimatyzacja i chłodnictwo - konieczne uprawnienia F gazowe

  • Dodano: 2020-03-24 16:30

Stosowane w branżach klimatyzacyjnej i chłodnicze F gazy, czyli gazy fluorowe stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, dlatego wymagają właściwej obsługi. Prace z F gazami mogą wykonywać tylko ci pracownicy, którzy uzyskali odpowiednie uprawnienia.

Czym są F gazy?

F gazy, czyli gazy fluorowe to rodzaj gazów stosowanych powszechnie jako czynniki chłodnicze, na przykład w instalacjach i urządzeniach klimatyzacyjnych, chłodniczych oraz w coraz popularniejszych pompach ciepła. Gazy te, chociaż bardzo praktyczne, mają także swoje negatywne strony. Głównym problemem związanym z ich stosowaniem jest zagrożenie dla warstwy ozonowej chroniącej Ziemię przed szkodliwym wpływem promieniowania UV oraz efektem cieplarnianym. W związku z tym niewłaściwe obchodzenie się z gazami fluorowymi może przyczynić się do pojawienia się niekorzystnych zmian klimatycznych. Stąd wynika także obowiązek posiadania właściwych uprawnień przez osoby, które pracują z F gazami. 

Kurs i egzamin F gazowy

Pracownik wykonujący obowiązki związane z użyciem F gazów musi być odpowiednio przeszkolony. W tym celu prowadzony jest specjalny kurs F gazy - https://kursyalfa.pl/kurs-f-gazy/ inaczej kurs F gazowy. Po jego zakończeniu podchodzi się do egzaminu, który umożliwia uzyskanie potrzebnych uprawnień. Podczas kursów F gazowych uczestnicy mogą dowiedzieć się wszystkiego, co związane jest z prawidłowym obchodzeniem się z gazami fluorowymi przy montażu, uruchamianiu, pracach konserwacyjnych i naprawie urządzeń i instalacji wykorzystujących tego typu gazy. Kurs F gazy składa się z dwóch części. Jest on dzielony na część teoretyczną oraz na część praktyczną, które uzupełniają się i pozwalają na kompleksowe przygotowanie pracowników do prowadzenia prac z F gazami. Następnie uczestnicy podchodzą do egzaminów F gazowych, które odbywają się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Aktualne informacje dotyczące prowadzonych kursów F gazowych, w tym ich cen oraz terminów, można znaleźć na stronach internetowych ośrodków szkoleniowych, które prowadzą zajęcia szkoleniowe w tym właśnie zakresie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.