Wiadomości z Sosnowca

Jakie dokumenty i procedury są zwykle wymagane podczas skupu złota?

  • Dodano: 2023-09-04 11:15

Masz zniszczoną biżuterię ze złota, którą przechowujesz wyłącznie z sentymentu? A może jesteś w posiadaniu kupionych wiele lat temu złotych kolczyków lub naszyjnika, które nijak pasują do Twojego obecnego stylu? Pamiętaj, że kruszec ten niezmiennie ma wielką wartość, dlatego nieużywaną biżuterię ze złota w wielu miejscach można sprzedać. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że towarzyszą temu określone procedury i formalności.

Skup złota – jak przebiega procedura?

Zasadniczo to, jakie formalności są wymagane przy sprzedaży złotej biżuterii, zależy w dużej mierze od miejsca, w którym prowadzony jest skup złota. Z pewnością dla wielu osób oczywistością może tu być lombard.

Lombardy kojarzone są z miejscami, w których transakcje odbywają się szybko i od ręki. Oczywiście jest w tym trochę prawdy – lombard wypłaca gotówkę jako pożyczkę w zamian za zastawienie przedmiotu, nie mając żadnej gwarancji, że klient po swoją własność wróci. Nie oznacza to jednak, że całej procedurze nie towarzyszą żadne formalności.

Przede wszystkim, udając się do lombardu ze złotem na sprzedaż, trzeba wyposażyć się w dokument tożsamości, czyli dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem. Niezbędny jest również dokument potwierdzający własność przedmiotu. W przypadku starej biżuterii trudno o fakturę dlatego konieczne jest podpisanie oświadczenia, które potwierdza, że klient ma prawo do dysponowania danym przedmiotem. Zwieńczeniem jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży.

Sklep jubilerski – jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży złota?

Innym miejscem, w którym można sprzedaż złote pierścionki, kolczyki czy naszyjniki, jest sklep jubilerski. Tutaj procedura jest nieco bardziej złożona:

  • po pierwsze, sklep z biżuterią najczęściej nie przyjmuje każdego przedmiotu ze złota. Zazwyczaj musi on być wykonany ze złota powyżej określonej próby. Wynika to z faktu, że przetapianie złotej biżuterii niskiej próby bywa po prostu nieopłacalne;
  • po drugie, wycena złotych przedmiotów jest bardziej skomplikowana, niż ma to miejsce w lombardzie. W tym przypadku wszystko odbywa się w sposób obiektywny i jest oparte na konkretnych czynnikach, takich jak cena złota na światowych giełdach, kurs dolara amerykańskiego czy, rzecz jasna, próba złota.

Dalej procedura wygląda podobnie, jak w przypadku sprzedaży złota w lombardzie. Sprzedający musi mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający jego tożsamość, oraz potwierdzenie, że sprzedawany przedmiot należy do niego. Najbezpieczniejsza będzie faktura, ponieważ część sklepów jubilerskich nie przyjmuje złota bez niej.

Sklep z biżuterią – Jubiler Katowice

Jeżeli szukasz punktu skupu złota w Katowicach, z czystym sumieniem możemy Ci polecić sklep z biżuterią Jubiler Katowice, z którym skontaktujesz się przez stronę https://www.jubiler-katowice.com/. Jubiler ten nie tylko sprzedaje piękne, eleganckie pierścionki i kolczyki, ale też prowadzi skup złota. Więcej o działalności sklepu w tym zakresie możesz przeczytać tutaj: https://www.jubiler-katowice.com/skup-zlota/.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.