Wiadomości z Sosnowca

Jak dbać o koty?

  • Dodano: 2022-07-04 06:00, aktualizacja: 2022-07-04 06:01

Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z kluczowych aspektów troski o niego. Pomaga nie tylko zachować piękny wygląd futrzaków, ale przede wszystkim wspierane jest zdrowie oraz dobre samopoczucie pupila. Jak dbać o kota? Jak dbać o jego zęby i pazury? Przeczytaj, co każdy opiekun powinien wiedzieć!

Przeczytaj więcej na temat kotów: https://pupilek.pl/kot/

Czym karmić kota?

Kot jako obowiązkowy mięsożerca musi mieć dobrze zbilansowaną i precyzyjną dietę. Osoby, które zdecydują się na posiadanie kota w domu, powinny znać jego potrzeby behawioralne i żywieniowe. Odpowiednio dobrana żywność lub dieta to doskonała ochrona przed wieloma niepożądanymi chorobami. Musimy pamiętać, że kiedy decydujemy się na adopcję kota, staje się on całkowicie od nas zależny.

Najbardziej opłacalnym i wydajnym sposobem żywienia jest podawanie kotom dobrej karmy mięsnej przeznaczonej dla dorosłego kota lub odpowiednio zbilansowanej i przygotowanej diety BARF. Dieta kota jako zwierzęcia absolutnie mięsożernego musi być oparta na łatwo przyswajalnych białkach zwierzęcych. Ważne są również tłuszcze zwierzęce. 

Jaka karma dla kota będzie odpowiednia?

Karma dla kotów będzie pożywna i spełni swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze, jeśli zostanie oparta na takich składnikach jak: mięso mięśniowe, podroby oraz odpowiednio dobrana suplementacja. W dobrym mokrym pokarmie dla kotów wysokomięsnych największy udział ma mięso mięśniowe, a następnie podroby, takie jak np. wątroba, żołądki, serca i płuca. Dobrze, jeśli żywność ma szczegółowy skład, ponieważ nie wolno nam zapominać, że „mięsa i produkty zawarte w żywności nie są równoznaczne z mięsem. Produkty te pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać odpady poubojowe, które m.in. pióra, rogi lub kopyta. Sucha karma niestety nie jest dobrym rozwiązaniem, bowiem jest traktowana jako koci fast food. Może przyczyniać się do choroby nerek, a także przeważnie zawiera znikome ilości mięsa.

Czyszczenie kocich zębów

Pielęgnacja i higiena jamy ustnej musi być wykonywana systematycznie. Nagromadzenie płytki nazębnej zamienia się w kamień nazębny, który może powodować bolesne zapalenie dziąseł. Szczotkowanie zębów kota może być dla Ciebie ciężkie, więc najlepiej powoli oswajać zęby kota z tym procesem. Jeśli widzisz zaczerwienione dziąsła, powinieneś jak najszybciej zabrać kota do lekarza weterynarii. 

Jak obcinać kocie pazury?

Koty drapią, aby skrócić pazury, które nie urosną. Kot domowy nie może drapać w środowisku naturalnym. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup drapaka, ale nie wszystkie koty domowe chętnie z niego skorzystają. Niewystarczające ścieranie pazurami kota może je rozmnażać. Z kolei zarośnięte pazury utrudniają poruszanie się. Zdesperowany kot może szukać mebli w twoim domu, aby zwalczyć swój problem. Brak zaciśnięcia pazurów może spowodować u kotów poważne zapalenie opuszki łap.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.