Wiadomości z Sosnowca

Dlaczego trzeba leczyć wadę zgryzu?

  • Dodano: 2018-11-05 10:45

Wiele osób uważa, że proste zęby są ważne tylko ze względów estetycznych. Jednak jest to błędne myślenie, ponieważ wady zgryzu mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Często zapominamy o tym, że zęby biorą udział w całym procesie żucia, dlatego tak ważne jest to, żebyśmy mogli bez problemu wykonywać tę czynność. Dlatego zwróćmy szczególną uwagę na to, co grozi nam, jeżeli nie zaczniemy leczenia ortodontycznego.

Krzywy zgryz to nie tylko problem estetyczny
Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że w Polsce średnio 60% osób boryka się z problemem krzywego zgryzu. W konsekwencji dochodzi do wielu problemów zdrowotnych i właśnie o tym powinniśmy pomyśleć wtedy, gdy wahamy się nad rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Poza tym zwróćmy też uwagę na to, że wada uzębienia, choć może wpływać negatywnie na naszą samoocenę i ogólne walory estetyczne, to jednak w tym przypadku ważniejsze są inne aspekty. Dlatego powinniśmy zdawać sobie sprawę z nich, by następnie podjąć słuszną decyzję, która dotyczy leczenia ortodontycznego.

Jakie zadania ma narząd żucia?
Bez wątpienia cały narząd żucia pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Dlatego jego problemy działają jak domino względem pozostałych narządów. Zwróćmy też uwagę na to, że narząd żucia składa się z takich elementów jak zęby, kości, mięśnie, nerwy, naczyń krwionośnych, a także z tkanek miękkich. Do jego głównych zadań należy dokładne rozdrobnienie pokarmu, dzięki temu sprawniej przebiega cały proces związany z trawieniem. Poza tym odpowiada m.in. za artykulację głosek. Zatem wada zgryzu może też doprowadzić do problemów z wymową niektórych słów.

W jaki sposób możemy wyleczyć krzywy zgryz?
Jednym z najlepszych sposobów na wyleczenie wady zgryzu jest noszenie aparatu na zęby. Dzięki niemu następuje stopniowe prostowanie zębów, a także przywracanie im odpowiedniej ilości miejsca. Pamiętajmy też o tym, że z takimi problemami pomogą nam ortodonci, którzy specjalizują się w tym zakresie. Wszystkie informacje na temat różnych rodzajów aparatów ortodontycznych znajdziemy na stronie ortolingwa2.pl.

Jakie są skutki nieleczenia wady zgryzu?
Zwróćmy uwagę na to, że w zależności od wieku możemy borykać się z różnymi problemami zdrowotnymi, które powstały w wyniku nieleczenia wady zgryzu. Większość z nich wpływa na funkcjonowanie wielu organów i narządów wewnętrznych. Dlatego nie można tego faktu lekceważyć i jak najszybciej przystąpić do leczenia ortodontycznego. Dzięki temu nie tylko będziemy się lepiej czuli we własnym ciele, ale też zniwelujemy ryzyko powstania wielu chorób.

Najważniejsze skutki

  • Uszkodzenie zębów stałych,
  • Rozwój próchnicy, choroby dziąseł, a także stawów skroniowo-żuchwowych,
  • Szybkie ścieranie zębów,
  • U dorosłych osób możemy spotkać się z zanikiem kości, ruchomością zębów, a w konsekwencji z ich utratą,
  • Powikłania w układzie pokarmowym i układzie nerwowym,
  • Obniżona samoocena, ale również gorsze relacje społeczne, osobiste i zawodowe,
  • Recesja dziąseł,
  • Przygryzanie policzków i warg.