Wiadomości z Sosnowca

Balkon ze szklaną balustradą jako eleganckie rozwiązanie architektoniczne

  • Dodano: 2019-04-23 11:45

Jeszcze przed rozpoczęciem aranżacji wnętrza w głowie każdego właściciela powstaje wizja, jak ma ono wyglądać oraz jakie wstępnie materiały zostaną zastosowane. Balkon stanowi zazwyczaj przedłużenie pomieszczenia, dlatego musi komponować się dobrze nie tylko z elewacją budynku, ale również wnętrzem salonu lub sypialni. Dla nowoczesnych aranżacji coraz częściej wybierane jest szkło.

Elegancki szklany balkon

Szklany balkon przez wiele lat był związany wyłącznie z budynkami nowoczesnych biurowców i hoteli. Od kilku lat jest również rozwiązaniem wykorzystywanym w budownictwie mieszkalnym. Architekci przekonują się o walorach estetycznych szklanej balustrady, która optycznie powiększa pomieszczenie. Dodatkowo do wnętrza dostaje się więcej światła, dlatego szklany balkon zalecany jest szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń. Szkło stało się trendem architektonicznym ze względu na ponadprzeciętne walory wizualne. Wprowadzają do wnętrz powiew świeżości i nowoczesności, dlatego świetnie współgrają przede wszystkim ze stylem minimalistycznym.

Rodzaj szkła ma znaczenie dla bezpieczeństwa

Wyróżnia się dwa rodzaje balkonów ze szklaną balustradą: tafle szkła umieszczone na specjalnych metalowych konstrukcjach i balustrady całoszklane. Przepisy polskiego prawa budowlanego mówią, że w obu przypadkach zastosowane szkło nie może rozpadać się na drobne i ostre kawałki, dlatego firmy oferujące szklane balkony wykorzystują szkło hartowane i szkło laminowane. Oba mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Zwiększenie trwałości szkła hartowanego zapewnione jest dzięki podgrzewaniu materiału do ponad 600 st. Celsjusza, a następnie schładzaniu zimnym powietrzem. Natomiast szkło laminowane to połączenie dwóch tafli szkła (zwykłego lub hartowanego) folią poliwinylobutylową (PVB). Rozwiązanie to gwarantuje nie tylko zwiększenie wytrzymałości, ale również bezpieczeństwa, gdyż w przypadku stłuczenia wszystkie kawałki szkła przyklejone są do folii.

Podsumowując, szklany balkon może dodać całemu budynkowi większego charakteru. W zależności od zastosowanego rozwiązania, można sprawić, że spędzanie letnich wieczorów na świeżym powietrzu będzie jeszcze przyjemniejsze. Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa, gdyż konstrukcje tego rodzaju wymagają odpowiedniego użytkowania.

Artykuł współtworzony z https://nierdzewnybalkon.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.