Wiadomości z Sosnowca

Wernisaż wystawy „Sztuka teatru. Z dziejów scenografii polskiej”

  • Dodano: 2021-09-28 14:00

1 października 2021 o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej – serdecznie zaprasza do Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) na wernisaż wystawy „Sztuka teatru. Z dziejów scenografii polskiej”. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna „U źródeł polskiej scenografii”. Wstęp wolny – na wernisażu obowiązują bezpłatne wejściówki.

Sztuka teatru. Z dziejów scenografii polskiej

Przygotowana ekspozycja to historyczny przegląd najważniejszych wydarzeń i nurtów plastycznych w polskiej scenografii, od czasów Stanisława Wyspiańskiego do roku 1939. Prezentowane w fotoramach materiały ikonograficzne są przykładami wpływu sztuk plastycznych na sztukę sceniczną. Wyraźnie widać to w realistycznych szkicach kostiumów autorstwa Karola Frycza, ekspresjonistycznych scenografiach Wincentego Drabika czy w kubistycznych projektach Andrzeja Pronaszki. 

Na wystawie będzie można również zobaczyć wykonane techniką komputerową projekty scenografii i szkice kostiumów ze sztuk wystawianych w ostatnich latach na deskach sosnowieckiego Teatru Zagłębia. Ekspozycję uświetnią kostiumy teatralne, elementy scenografii, rekwizyty i lalki teatralne wypożyczone z Teatru Zagłębia w Sosnowcu oraz z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. 

Wystawa udostępniana będzie w Galerii Zagłębiowskiej Mediateki do 15 października 2021 – przed i w trakcie wszystkich wydarzeń kulturalnych odbywających się w Auli. Po tym terminie wystawa zostanie przeniesiona w głąb budynku, gdzie będzie można ją oglądać do 13 listopada 2021. Osoby zainteresowane przyjrzeniem się z bliska prezentowanym pracom, proszone są o wcześniejszy kontakt z Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki lub o zwrócenie się po pomoc w szatni.

Wejściówki na wernisaż do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki. Jedna osoba może pobrać maksymalnie po 2 wejściówki na imprezę. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779). 

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

  • dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
  • używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia terenu MBP.
  • okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki.
  • zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.

UWAGA: Formuła imprez, dopuszczalna liczba uczestników i zasady udziału mogą ulec zmianom, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną w Polsce. Po aktualne informacje na temat wydarzeń zapraszamy na stronę internetową www.biblioteka.sosnowiec.pl

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka.
Patron honorowy: Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Partnerzy wydarzenia: Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, Biblioteka Śląska, ZSO nr 5 w Sosnowcu, Centrum Informacji Miejskiej.

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza – Wyborcza.pl, Czasopismo samorządowe Sosnowca „Kurier Miejski”, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, TVS, Radio eM, Bezpłatna gazeta „Twoje Zagłębie” oraz portale internetowe: Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, SielsiaKultura.pl, Coigdzie.pl, E-teatr.pl, Teatralny.pl, TerazTeatr.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. 

Wernisaż wystawy „Sztuka teatru. Z dziejów scenografii polskiej”

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również