Wiadomości z Sosnowca

W Areszcie Śledczym w Sosnowcu rozpoczęto realizację kolejnych kursów zawodowy

  • Dodano: 2020-08-06 13:15

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój w AŚ Sosnowiec rozpoczęto realizację kolejnych kursów zawodowych dla skazanych.

Funkcjonariusze Służby Więziennej umożliwiają kolejnej grupie skazanych zdobycie kwalifikacji zawodowych

Tym razem - po raz pierwszy od początku trwania programu - rozpoczął się kurs o specjalizacji "elektryk w tym z uprawnieniami do 1 kV i SEP z cyklem aktywizacji zawodowej i pierwszej pomocy przedmedycznej". To pierwszy tegoroczny kurs zawodowy finansowany ze środków unijnych dla skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Sosnowcu. W kursie bierze udział 12 skazanych recydywistów zakwalifikowanych do odbywania kary w zakładzie karnym typu półotwartego. Do udziału w nim zakwalifikowano w pierwszej kolejności osadzonych o względnie bliskich terminach zakończenia kary lub takich, którzy w niedługim czasie nabędą formalnych uprawnień do ubiegania się o warunkowe zwolnienie. Dzięki kursowi skazani mają okazję nie tylko podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, ale także – dzięki z zajęciom z zakresu aktywizacji zawodowej – zwiększyć szanse na rynku pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej. Osadzeni zostaną także przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs potrwa do połowy sierpnia 2020 r.

Większość absolwentów kursu zostanie zatrudniona na terenie jednostki penitencjarnej

Dotychczasowy odsetek zatrudnionych absolwentów kursów zawodowych organizowanych przez Służbę Więzienną w sosnowieckim areszcie wynosi aż 76%.

W ramach zajęć praktycznych w trakcie kursu osadzeni wykonują prace związane z wyposażeniem sali dydaktycznej w nową instalację elektryczną.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną kurs przeprowadzany jest z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Celem głównym projektu Program Operacyjny Wiedza-Edukacja-Rozwój przewidzianego na lata 2014-2020 jest udzielenie wsparcia osobom odbywającym karę pozbawienia wolności w celu przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu poprzez przekazywanie umiejętności zawodowych i prospołecznych ukierunkowanych na ułatwienie powrotu do społeczeństwa po zakończeniu odbywania kary. Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się obecnie na jego oficjalnej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również