Wiadomości z Sosnowca

"Uniwersytet Najlepszych" - przystąp do programu

  • Dodano: 2019-05-30 07:30, aktualizacja: 2019-05-30 07:47

Rozpoczęła się rekrutacja do drugiej edycji programu „Uniwersytet Najlepszych”.

To nowoczesna inicjatywa edukacyjna, której pomysłodawcami są Uniwersytet Śląski i Miasto Katowice. W kolejnej edycji program został rozszerzony o kolejne miasta - wsparcie wyróżniającym się uczniom zapewnią również Sosnowiec i Chorzów.

Przedsięwzięcie skierowane jest do najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego, zainteresowanych rozwojem naukowym. Projekt ma na celu pokazanie bogatej oferty edukacyjnej Uniwersytetu Śląskiego oraz zachęcenie do podjęcia studiów na terenie województwa śląskiego. To pierwsza tego typu inicjatywa w naszym regionie, a jej celem jest rozwijanie zainteresowań najzdolniejszych uczniów metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej. Główną metodą pracy w „Uniwersytecie Najlepszych” stanowi edukacja spersonalizowana oparta na tutoringu. Tutor, czyli opiekun pomagający w znalezieniu optymalnej ścieżki naukowej i dostosowaniu jej do zainteresowań ucznia, podczas spotkań z uczestnikiem projektu motywuje go do długotrwałej pracy nad rozwojem osobistym i naukowym.

Pierwsza edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów katowickich szkół – zgłoszonych zostało ponad 60 kandydatów, spośród których komisja złożona z pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego wybrała 30 najzdolniejszych uczniów mogących podjąć pracę pod okiem tutorów.

To unikatowa inicjatywa, realizowana w porozumieniu z miastem. Pomyśleliśmy, że trzeba zbudować ofertę programową dla najlepszych, wybitnych, wyróżniających się uczniów; także tych, którzy mogą szukać dróg swojego rozwoju w całej Polsce, a nawet na świecie. Chcemy sprawić, aby podczas namysłu nad swoją przyszłością edukacyjną, pomyśleli o Śląsku jako o miejscu, gdzie mogliby kształcić się, mieszkać i pracować - mówił o pierwszej edycji programu Prorektor ds. Kształcenia i Studentów Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Do programu mogą przystąpić kandydaci, którzy w dniu rozpoczęcia programu będą uczniami VIII klasy szkoły podstawowej lub uczniami szkoły ponadpodstawowej, z wyłączeniem klas maturalnych.

Rekrutacja potrwa do 24 czerwca 2019 roku

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej programu – www.uniwersytetnajlepszych.us.edu.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również