Wiadomości z Sosnowca

Umowa z Narodowym Centrum Badań Jądrowych podpisana

  • Dodano: 2018-04-13 07:45, aktualizacja: 2018-04-12 20:26

6 kwietnia w II LO im. E. Plater w Sosnowcu zostało podpisane porozumienie pomiędzy dyrekcją LO, a Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

W imieniu Narodowego Centrum Badań Jądrowych porozumienie podpisała prof. dr hab.  Ewa Rondio, zastępca dyrektora NCBJ do spraw naukowych, natomiast szkołę reprezentowała dyrektor Justyna Tulicka.

NCBJ reprezentował także prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński, dyrektor działu szkoleń i doradztwa. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, gdyż jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która taką współpracę nawiązała i realizuje – podkreśla Justyna Tulicka. - Porozumienie z NCBJ na pewno wpłynie w sposób niebywale pozytywny zarówno na poziom kształcenia naszego liceum jak również zainteresowanie przyszłych absolwentów. Posiadam głębokie przekonanie, iż kierunek ten pozwoli naszym absolwentom odnaleźć zarówno pasję w życiu osobistym, jak i interesujące i popłatne zajęcie w przyszłej karierze zawodowej - dodała dyrektor LO im. E. Plater.

Podpisanie umowy było jednym z punktów Dni Otwartych. Przyszli uczniowie wzięli udział w wykładzie o składnikach materii, który wygłosiła dr Katarzyna Deja, Zastępca Dyrektora ds. Dydaktycznych NCBJ oraz w pokazach i doświadczeniach prezentowanych w sali gimnastycznej przez pracowników NCBJ zajmujących się na co dzień edukacją i szkoleniami. Doświadczenia, których nie można przeprowadzić  w szkolnych pracowniach, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gimnazjalistów i licealistów.  Uczniowie mieli m.in.: okazję zobaczyć komorę mgłową umożliwiającą obserwację promieniowania kosmicznego, działanie generatora Van de Graffa, odchylanie cząstek promieniowania beta w polu magnetycznym, przenikanie promieniowania przez różne osłony, promieniowanie różnych substancji i materiałów z naszego otoczenia oraz zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne. W jednej z sal uczniowie mogli zapoznać się z budową, działaniem i sterowaniem jedynego polskiego reaktora jądrowego Maria.

Dzięki wizycie pracowników NCBJ nasi goście z gimnazjów oraz uczniowie Plater zyskali wiedzę o tym, że promieniowanie jonizacyjne jest wszechobecne, niezwykle użyteczne w przemyśle, medycynie i energetyce, a niebezpieczne tylko wtedy, gdy z braku wiedzy lub rozsądku niewłaściwie się nim posługujemy - relacjonowała dyrektor Tulicka.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.