Wiadomości z Sosnowca

Trzy Złote Maski 2020 dla Teatru Zagłębia w Sosnowcu!

  • Dodano: 2021-09-19 17:00

Znamy laureatów tegorocznej edycji Nagrody Teatralnej „Złota Maska”. Trzy z nich trafiły do artystów Teatru Zagłębia w Sosnowcu!

Za nami rozdanie Złotych Masek 2020. W 53. edycji nagrody ocenie poddano 58 spektakli zrealizowanych na terenie województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Komisja przyznała 33 nominacje i 11 Złotych Masek.

Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody. Sam plebiscyt ma długą tradycję – Złote Maski po raz pierwszy przyznano w 1967 roku.

Złote Maski przyznawane są w kategoriach: spektakl roku – nagroda dla instytucji, spektakl dla młodych widzów – nagroda dla instytucji, aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, aktorstwo za rolę drugoplanową, reżyseria, scenografia,  choreografia/ruch sceniczny. Przyznawana jest również nagroda specjalna.

Trzy Złote Maski dla Teatru Zagłębia w Sosnowcu

W tym roku trzy z jedenastu statuetek przypadły w udziale artystom Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Kto otrzymał nagrody?

W kategorii „Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych” Złotę Maskę otrzymał Andrzej Dopierała za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Złota Maska w kategorii „Aktorstwo za rolę wokalno-aktorską” zdobyła Mirosława Żak za rolę Konferansjerki w spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Złota Maska w kategorii „Choreografia/ruch sceniczny” otrzymał Jarosław Staniek za choreografię do spektaklu „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również