Wiadomości z Sosnowca

Teatr Zagłębia na Dzień Dziecka

 • Dodano: 2019-05-23 09:15

Z okazji Dnia Dziecka  Teatr Zagłębia przygotował dwa wydarzenia: plenerowy pokaz "Nowej księgi dżungli" w ramach sosnowieckiego Tygodnia Dziecka, premiera spektaklu dla najnajów oraz spektakl operowy "Dydona i Eneasz".

"Powitanie" - premiera spektaklu dla najnajów

31 maja o godz. 12:00 i 2 czerwca o 11:00 odbędą się pokazy spektaklu „Powitanie” dla dzieci w wieku 0,5 roku do 3 lat oraz ich opiekunów.

"Powitanie"  to przedstawienie teatralne kierowane do najmłodszej publiczności Teatru Zagłębia reżyserowane w nurcie teatru najnajowego, czyli adresowanego do najmłodszej publiczności - dzieci w wieku 0,5 roku do 3 lat.

Scenariusz to rezultat poszukiwania oraz przetwarzania zwyczajów, które towarzyszą narodzinom dziecka w różnych kulturach. Przedstawienie teatralne jest nasycone obrazem i dźwiękiem, jest zaproszeniem do zabawy, poznawania rzeczywistości wszystkimi zmysłami i wspólnego twórczego doświadczenia i rozwoju relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

Przedstawienie reżyseruje Bartosz Kurowski, scenografię przygotowuje Klaudia Laszczyk. W obsadzie są Agnieszka Bałaga-Okońska i Krzysztof Korzeniowski. Spektakl jest koprodukcją Teatru Zagłębia i Teatru Miejskiego w Gliwicach. Bilety kosztują 15 zł (dla dzieci) i 25 zł (dla dorosłych).

"Nowa księga dżungli" podczas Tygodnia Dziecka

1 czerwca o godz. 16:00 w ramach sosnowieckiego Tygodnia Dziecka Teatr Zagłębia zagra na Górce Środulskiej spektakl dla dzieci „Nowa księga dżungli” na podstawie powieści Rudyarda Kiplinga. 

Trzon zbioru opowiadań pt. „ Księga dżungli” stanowi historia Mowgliego, chłopca wychowanego w dżungli przez wilki.

To opowieść o dojrzewaniu i pokonywaniu strachu, o rozpoznawaniu swojego miejsca w świecie i o przeznaczeniu. Postanowiliśmy znaleźć inny potencjał tej klasycznej historii, uczynić ją bardziej współczesną i nieznacznie zaingerowaliśmy w treść. Naszym Mowglim będzie dziewczynka, która w magicznych okolicznościach trafi do dżungli i podejmie się pokonania Shere Khana – zapowiadają twórcy spektaklu.

Reżyseruje Iwo Vedral, za dramaturgię odpowiada Michał Kurkowski, scenografię i kostiumy przygotowuje Paula Grocholska, a opracowanie muzyczne – Jakub Orłowski. 

W obsadzie są: Natalia Dinges (gościnnie), Ewa Kopczyńska, Małgorzata Saniak, Aleksander Blitek, Kamil Bochniak, Przemysław Kania, Tomasz Kocuj (gościnnie) i Andrzej Śleziak.

Premiera „Nowej księgi dżungli” w Teatrze Zagłębia odbędzie się 21 września.

Spektakl operowy: Dydona i Eneasz

W poniedziałek 27 maja o godz. 19:00 Teatr Zagłębia zaprasza na operę "Dydona i Eneasz".

„Dydona i Eneasz” to barokowa opera Henry’ego Purcella, odwołująca się do antycznego mitu o greckiej uciekinierce Dydonie, która dotarła do wybrzeży Afryki, gdzie założyła Kartaginę, i Eneaszu – dowódcy, który z oddziałem żołnierzy uciekł spod Troi po przegranej bitwie. Opera Purcella porusza zarówno kwestie społeczne, jak i polityczne – para tytułowych bohaterów to uciekinierzy z Europy, którzy szukają azylu przed nieprzychylnym losem. Jest to również historia miłosna – między bohaterami powstaje intymna relacja. Dydona musi jednak wybrać między kochankiem i swoimi uczuciami a interesem państwa, którego jest królową.

We współczesnej wersji opery na antyczną historię nakłada się teraźniejszość, a losy Dydony i Eneasza są prezentowane z perspektywy ostatnich wydarzeń w Europie: kryzysu migracyjnego i niechęci wobec osób szukających bezpieczeństwa na starym kontynencie. Choć dzisiaj zmienił się kierunek migracji, istota wędrówki do pozbawionego zagrożeń, lepszego do życia miejsca pozostała ta sama.

Bilety w cenie 30 oraz 20 zł (parter / balkon) można rezerwować w Biurze Współpracy z Widzami: tel. 32 266 11 27 / rezerwacje@teatrzaglebia.pl, zakupić w kasie teatru lub online.

 • Reżyseria: Jacek Jabrzyk
 • Scenografia i kostiumy: Dominika Żłobińska
 • Choreografia: Natalia Dinges
 • Światła/video: Przemysław Mól

Orkiestra w składzie:

 • Marta Korbel - I skrzypce
 • Łukasz Krusz - II skrzypce
 • Szymon Stochniol – altówka
 • Monika Hartmann – wiolonczela
 • Daria Kubik – klawesyn
 • Marek Toporowski - klawesyn, kierownictwo muzyczne

Wydarzenie organizowane jest w partnerstwie z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również