Wiadomości z Sosnowca

Szczepimy, bo myślimy - Jesteś za? Podpisz!

  • Dodano: 2019-01-07 09:15, aktualizacja: 2019-01-07 10:55

Od przyszłego roku Sosnowiec zamierza wprowadzić do kryterium naboru do żłobka miejskiego zaświadczenia potwierdzającego obowiązkowe szczepienia u dziecka.

Być może sprawa rozstrzygnie się wcześniej gdy uda się przeforsować zmiany w ustawie o co walczy m.in. Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza "Szczepimy, bo myślimy" - podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Naszym założeniem jest stworzenie podstaw prawnych do tego, by samorządy w Polsce mogły dodatkowo punktować zaszczepienie dziecka, jako kryterium przy ocenie przyjęcia do publicznych żłobków oraz przedszkoli - tak o swojej działalności mówią Robert Wagner i Marcin Kostka, autorzy Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej 
"Szczepimy, bo myślimy".

Naszym celem nie jest wprowadzenie obowiązku szczepień, gdyż taki w Polsce już istnieje i wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Przesłanką do nałożenia obowiązku szczepień był art. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Sam pomysł wprowadzenia obligatoryjnych szczepień ochronnych jest jednak starszy. Pierwsze szczepienia obowiązkowe zostały wprowadzone w latach 60., natomiast obecna ustawa wywodzi się bezpośrednio z Programu Szczepień Ochronnych, który powstał w 1994 r. Zgodnie z tą ustawą, osoby przebywające na terenie naszego kraju zobowiązane są, na zasadach określonych w ustawie, do poddawania się: badaniom sanitarno-epidemiologicznym, hospitalizacji, przyjmowaniu leków, oddawania materiału biologicznego do badań oraz szczepieniom ochronnym - dodają autorzy Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy".

Oficjalnego poparcia inicjatywie udzieliły następujące podmioty:

Naczelna Izba Lekarska / Naczelna Rada Lekarska
www.nil.org.pl

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych
www.nipip.pl

Komisja Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej
http://www.kwsm.psrp.org.pl/

Jesteś za? Podpisz!

W Sosnowcu pod petycją można się podpisać w oddziale Śląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Szpaków 11. Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel. +48 32 363 17 03 oraz na stronie Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy".

Można również wydrukować listę do zbierania podpisów - kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również