Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiec: Zwolnienia i cięcia płac w zakładach Bitron

  • Dodano: 2020-05-19 08:45, aktualizacja: 2020-05-19 08:54

W dniach 19-20 maja „Solidarność” w Bitron Poland w Sosnowcu przeprowadzi ankietę, w której zapyta pracowników, czy zgadzają się na cięcia pensji.

Pracodawca chce obniżyć wynagrodzenia załodze o 20 proc. W firmie trwają zwolnienia

Zarząd spółki zapowiedział zamiar obniżenia pensji zasadniczych pracowników o 20 proc. i pozbawienia ich innych składników wynagrodzenia, jak dodatki czy premie, na okres 18 miesięcy. – Chcemy, żeby każdy pracownik wypowiedział się w tej kwestii. Od wyniku ankiety uzależniamy nasze dalsze działania. Głosowanie rozpocznie się we wtorek o 5.30 – informuje przewodnicząca. Dodaje, że po proponowanej przez pracodawcę obniżce wynagrodzenia znacznej części załogi byłyby równe płacy minimalnej.

W Bitronie od kilku tygodni trwają też zwolnienia pracowników

Zgodnie z zapowiedziami pracodawcy w pierwszym etapie pracę ma stracić ponad 70 osób, jednak finalnie cięcia mogą być znacznie większe. – Ludzie cały czas dostają wypowiedzenia. Pracodawca nie przedłuża też umów na czas określony. Na dzisiaj pracę straciło już ponad 50 osób. Co gorsza, w wielu przypadkach na ich miejsce przyjmowani są pracownicy firmy zewnętrznej lub obcokrajowcy – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca „Solidarności” w Bitronie.

Zarząd spółki poinformował związki zawodowe, że przyczyną planowanych cięć jest kryzys spowodowany epidemią COVID-19. Jednocześnie jednak – jak informuje Izabela Będkowska – spółka nie ubiega się o wsparcie w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. – Przedstawiliśmy pracodawcy nasze propozycje rozwiązań, które pomogłyby przetrwać obecny kryzys. Pracownicy są gotowi na wyrzeczenia, żeby ratować swoje miejsca pracy. Jednak pracodawca nie chce z nami rozmawiać. Jakikolwiek dialog nie istnieje – mówi przewodnicząca.

W sprawie trudnej sytuacji pracowników Bitron Poland interweniowało prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach zapraszając przedstawicieli pracodawcy i związki zawodowe na posiedzenie, które odbyło się w formie telekonferencji 30 kwietnia. Zarząd spółki nie wyraził zainteresowania udziałem w rozmowach.

11 maja prezydium WRDS skierowało wystąpienie do zarządu sosnowieckiej firmy o ponowne rozpatrzenie planowanych zwolnień oraz rozpoczęcie konstruktywnego dialogu z pracownikami. – Pochopne, zbyt drastyczne decyzje, zamiast pomóc w przezwyciężeniu problemów, jeszcze je pogłębią – wskazano w treści pisma.

Jednocześnie prezydium WRDS wyraziło gotowość do przyjęcia roli mediatora w rozmowach między zarządem firmy i przedstawicielami związków zawodowych.

Bitron Poland zatrudnia ok. 1000 pracowników. Firma produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Większość załogi stanowią kobiety.

Czy masz blisko nadajnik sieci 5G? Specjalna mapa działa na Śląsku


Źródło: TVS

Następna informacja

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Sosnowiczanin

    Zaczyna sie kryzys. Na początku cięcia pensji pózniej zwolnienia. Branża samochodowa jest w zastoju więc takie firmy jak Bitron będa miały kłopot .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.