Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiec: Rusza przebudowa skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej

  • Dodano: 2019-08-16 07:15, aktualizacja: 2019-08-16 10:54

Rondo zamiast tradycyjnego skrzyżowania, to największe zmiany w rozpoczynającej się za kilka dni przebudowie skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej. To będzie ekspresowa inwestycja, ponieważ wykonawca ma czas tylko do grudnia 2019 roku. Umowę z wykonawcą, firmą Berger Bau podpisano 5 sierpnia w Urzędzie Miejskim.

20 sierpnia skrzyżowanie zostanie zamknięte dla ruchu

Ulica Ostrogórska to główna arteria, którą wybierają kierowcy poruszający się pomiędzy Sosnowcem a Mysłowicami oraz osiedlem Naftowa.

W godzinach szczytu przejeżdża tędy ponad 1100 samochodów na godzinę. Obecna sygnalizacja świetlna oraz układ drogi sprawiają, że coraz trudniej tędy przejechać. Teraz w miejsce skrzyżowania w kształcie litery „T”, pojawi się rondo z trzema wlotami – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Oprócz samego skrzyżowania przebudową objęty zostanie blisko 400-metrowy odcinek ulicy Ostrogórskiej (kilkadziesiąt metrów przed rondem i cały odcinek do przejazdu kolejowego). Poprawi się również bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ponieważ przejścia i przejazdy dla rowerów będą dodatkowo oświetlone i wyposażone w tzw. azyle, które uspokoją ruch samochodowy.

W ramach przebudowy wybudowany zostanie fragment drogi rowerowej, która połączy Bulwar Czarnej Przemszy z ulicą Jagiellońską.

Z kolei w rejonie ogródków działkowych powstanie kilkadziesiąt miejsc parkingowych, aby działkowcy mogli bezpiecznie zostawić swoje samochody. Kilka kolejnych miejsc postojowych przybędzie po drugiej stronie ulicy. Nowością będzie również zatoczka do kontroli drogowych, która powstanie na wniosek policji – dodaje Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za miejskie inwestycje.

Przebudowana zostanie również sieć urządzeń infrastruktury technicznej kolidującej z planowanym przedsięwzięciem:

  • sieci kanalizacji deszczowej,
  • sieci elektrycznych,
  • oświetlenia ulicznego,
  • sieci teletechnicznych,
  • sieci wodociągowej,
  • sieci gazowej.

Cała inwestycja, na którą wykonawca firma Berger Bau udzieli 7-letniej gwarancji, jest warta 5,4 mln zł

Miasto otrzymało 2,4 mln zł dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Finansów. Ze względu na tempo prac, skrzyżowanie ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej będzie całkowicie wyłączone z użytkowania, a ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem, głownie z wykorzystaniem ulicy Naftowej.

Planujemy zamknięcie skrzyżowania 19 sierpnia, wcześniej cały teren zostanie odpowiednio oznakowany. Czasu jest niewiele, ale o termin realizacji jestem spokojny – podkreślał podczas podpisania umowy Michał Sarańczak, dyrektor oddziału firmy Berger Bau w Chrzanowie.

W kolejnych latach planowane są dwa dalsze etapy przebudowy ulicy Ostrogórskiej: od przejazdu kolejowego do granicy z Mysłowicami (etap II) i od nowego ronda do ronda Zagłębia Dąbrowskiego (etap III).

Sosnowiec: Rusza przebudowa skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    Droga o dużym natężeniu ruchu, więc zamknijmy ją na parę miesięcy. Zresztą na mapce powyżej jest zaznaczony objazd do ulicy Jagiellońskiej rozumiem, że w drugą stronę ruch jest nieistotny. Jak zwykle samorząd "ułatwia" ludziom życie. Zamiast stać na światłach minutę mieszkańcy będą do grudnia kluczyć po całym mieście, żeby dostać się do domu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również