Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiczanie znów w Ulowie

  • Dodano: 2018-09-20 07:45, aktualizacja: 2018-09-20 07:56

W niedzielę 16 września 2018 roku uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez PTTK o. Sosnowiec oraz rekonstruktorzy z Fundacji im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939 złożyli, w imieniu mieszkańców Sosnowca, kwiaty i znicze w miejscu pochowania żołnierzy Wojska Polskiego walczących we wrześniu 1939 roku o Ulów pod Tomaszowem Lubelskim.

19 i 20 września 1939 roku trwały walki z Niemcami o wieś Ulów pod Tomaszowem Lubelskim. W walkach tych brali udział żołnierze Batalionu Obrony Narodowej "Sosnowiec" z 55 Dywizji Piechoty rez. (wchodzącej w skład Grupy Operacyjnej "Śląsk" późn. "Jagmin") dowodzonej przez sosnowiczanina płk Stanisława Kalabińskiego. Zadaniem 55 DP rez. była osłona jednostek polskich, które walczyły w tzw. pierwszej bitwie o Tomaszów Lubelski. Wieś Ulów wielokrotnie przechodziła "z rąk do rąk", sosnowiecki batalion utrzymywał pozycję na wzgórzu 349, wspólnie z innymi batalionami obrony narodowej powstrzymując liczne niemieckie ataki. Poległych w tej bitwie pochowano na skrzyżowaniu drogi wiodącej z Ulowa do Tomaszowa Lubelskiego.

79 lat później, PTTK o. Sosnowiec we współpracy z Fundacją im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939 zorganizowali wycieczkę "Śladami Batalionu Obrony Narodowej "Sosnowiec"". Na trasie wycieczki znalazły miejscowości, gdzie walczyli żołnierze BON "Sosnowiec" m.in. Proszowice, Stopnica, Osiek oraz Ulów, gdzie zakończył się ich szlak bojowy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również