Wiadomości z Sosnowca

Siedmiu Polaków w fazie pucharowej Mistrzostw Świata w Bilard 9-bil!

 • Dodano: 2023-02-03 09:15

Po dwóch dniach zmagań w ramach bilardowych mistrzostw świata, jakie odbywają się w Targach Kielce, poznaliśmy nazwiska 64 najlepszych uczestników turnieju. Miejsce w tym gronie wywalczyło sobie siedmiu reprezentantów Polski.

Przebieg gry polskich zawodników

Na starcie mistrzostw świata zameldowało się 128 sportowców. Po dwóch dniach rundy kwalifikacyjnej w dalszej grze pozostała już tylko połowa, która w piątek przystąpi do fazy pucharowej. Aby się tu dostać, trzeba było wygrać dwa spotkania. Tego wyczynu dokonał między innymi Sebastian Batkowski. Łodzianin, grający w klubie Nosan Kielce, oba swoje mecze wygrał i tym samym wywalczył sobie przepustkę do dalszej fazy rozgrywek. Rywalem Batkowskiego w 1/32 finału będzie Włoch, Francesco Candela. Początek piątkowego spotkania o godzinie 12.00. 

W gronie zawodników, którzy kwestię awansu rozstrzygnęli w dwóch spotkaniach, znalazł się Daniel Macioł. Bilardzista klubu Bilardo.pl Dekada Sosnowiec w pierwszym starciu odprawił z kwitkiem Sine Valizadeha 9:5, natomiast w drugiej potyczce rozgromił Niemca Ralfa Souqueta 9:2.  Jego przeciwnikiem w fazie pucharowej będzie Szwajcar, Dimitri Jungo. Ten mecz wystartuje w piątek o godzinie 12.00. Przypomnijmy, że przegrany odpada z turnieju.

– Drugie spotkanie zdecydowanie lepiej mi poszło niż pierwsze. W środę miałem problemy z rozbiciem i poczuciem swojego rytmu. Natomiast w czwartek odczuwałem troszeczkę mniej stresu i jestem bardzo zadowolony ze swojego występu – mówi Daniel Macioł. 

Gładko do kolejnej rundy przeszedł też Konrad Juszczyszyn. Grający dla klubu Baribal Zagłębie Lubin bilardzista, wygrał dwa starcia nie zaznając smaku porażki. W piątek jego rywalem będzie Marokańczyk, Nguyen Anh Tuan. Ta rywalizacja wystartuje o 14.00. Niestety z dalszej gry odpadł klubowy kolega Juszczyszyna, Mieszko Fortuński

Miejsce w fazie pucharowej wywalczył sobie także Mariusz Skoneczny. Pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego zawodnik w pierwszej konfrontacji pokonał swojego rodaka, Dominika Jastrząba, 9:7, zaś w kolejnej odprawił z kwitkiem Johanna Chue wygrywając 9:5. Jego rywalem w kolejnym meczu będzie Mohammad Soufi. Piątkowa rywalizacja z udziałem Skonecznego rozpocznie się o godzinie 12.00. O tej samej godzinie do stołu bilardowego podejdzie poznaniak, Mateusz Śniegocki, który awans wywalczył sobie już w środę. Przeciwnikiem Śniegockiego będzie Włoch, Fabio Petroni. 

Siódmy zawodnik w klasyfikacji generalnej z poprzedniego sezonu, Wiktor Zieliński, w czwartek rozegrał drugi mecz na mistrzostwach. Poznaniak pokonał Romana Hyblera z Czech 9:5 i tym samym zdobył bilet do fazy pucharowej. Teraz na jego drodze stanie Mickey Krause. Do tej konfrontacji dojdzie w piątek o godzinie 14.00. 

Eksperci wskazują, że Zieliński znajduje się w gronie głównych faworytów do wygrania turnieju rozgrywanego w Kielcach. Również 22-latek ma względem siebie bardzo duże oczekiwania.

– Zeszły rok był dla mnie spektakularny i szkoda, że nie zakończyłem tego złotym medalem w odmianę 8-bil. Liczę, że ten rok będzie dla mnie równie dobry, a może nawet i lepszy – zaznacza.

Oczy polskich kibiców zwrócone są w kierunku Wojciecha Szewczyka, a więc ubiegłorocznego mistrza świata 10-bil. Zawodnik Bilardo.pl Dekada Sosnowiec w meczu otwarcia pewnie pokonał swojego oponenta, ale już w drugim starciu musiał uznać wyższość Imrana Majida (8:9). Niestety Szewczyk środowego wieczoru zmagał się nie tylko z rywalem i stołem bilardowym, ale również zatruciem pokarmowym. Aby przejść dalej, czołowy reprezentant Polski musiał w czwartek pokonać Elliotta Sandersona. Ta sztuka się udała i dzięki wygranej 9:7, Szewczyk przeszedł do fazy pucharowej. Tutaj jego przeciwnikiem będzie Hiszpan, David Alcaide. Przypomnijmy, że na tym etapie mecz będzie toczył się do 11 wygranych partii. 

Do 1/32 mistrzostw świata dostało się siedmiu Polaków, natomiast z turniejem pożegnało się sześciu. Obok wspomnianego Mieszka Fortuńskiego, swoją przygodę na etapie rundy kwalifikacyjnej zakończyli Karol Skowerski, Tomasz Kapłan (obaj Nosan Kielce), Szymon Kural (TCF HUB go77.pl Kraków), Dominik Jastrząb (UKS Fair Play Jaworzno), Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica). 

Wyniki reprezentantów Polski w czwartek: 

 • Daniel Macioł – Ralf Souquet 9:2 
 • Wiktor Zieliński – Roman Hybler 9:5 
 • Tomasz Kapłan – Sharik Sayed 9:8 
 • Tomasz Kaplan – Luong Duc Thien 6:9
 • Mieszko Fortuński – Lars Kuckherm 6:9 
 • Szymon Kural – Mario He 5:9 
 • Dominik Jastrząb – Abdullah Alyousef 6:9 
 • Karol Skowerski – James Aranas 7:9 
 • Radosław Babica – Mohammad Soufi 6:9
 • Wojciech Szewczyk – Elliott Sanderson 9:7 

Mecze mistrzostw świata transmituje Viaplay. Wyniki NA ŻYWO można śledzić tutaj.

Bilardowe mistrzostwa świata potrwają do 5 lutego. Tego dnia poznamy nowego mistrza świata. Do obrony tytułu przystępuje ubiegłoroczny mistrz, Shane Van Boening. Stawką turnieju jest nie tylko tytuł najlepszego bilardzisty globu, ale również duże pieniądze. Łączna pula nagród wyniesie przeszło 1,5 miliona złotych! 

Mistrzostwa Świata w Bilard 9-bil są sankcjonowane przez WPA (Światową Federację Bilardową) organizowane przez Matchroom Multi Sport wspólnie z Polskim Związkiem Bilardowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również