Wiadomości z Sosnowca

Ponad 12 milionów dla Sosnowiczan!

  • Dodano: 2019-05-24 09:45

551 odnawialnych źródeł ciepła i instalacji niskoemisyjnych zainstalują w swoich domach mieszkańcy Sosnowca do końca przyszłego roku! To wszystko dzięki dofinansowaniu, które przyznał kilku miastom i gminom Urząd Marszałkowski.

Cały realizowany w Sosnowcu projekt będzie kosztował 12,2 mln zł, z czego pozyskane dofinansowanie to prawie 8,5 mln zł, a pozostała część będzie pochodzić z od samych mieszkańców oraz miasta (2,7 mln zł).

Bardzo mnie cieszy wiadomość o przyznaniu nam dofinansowania. To kolejny ważny krok - po likwidacji 1000 starych pieców i podłączenia budynków do centralnego ogrzewania w Juliuszu - w kierunku walki z zanieczyszczeniem powietrza – cieszy się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nie tylko Sosnowiec otrzymał dofinansowanie, ponieważ projekt obejmuje kilka miast i gmin

Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim” będzie realizowana w Sosnowcu, Irządzach, Łazach, Porębie, Szczekocinach oraz Zawierciu (lider projektu). Ogólny koszt zadania to aż 71 mln zł.

Każdy mieszkaniec Sosnowca, który był zainteresowany udziałem w projekcie, mógł wziąć udział w jednym z siedmiu spotkań organizowanych na terenie miasta, w czasie których specjaliści wyjaśniali zasady i warunki jakie należało spełnić by uzyskać dofinansowanie na montaż instalacji.

Spośród wszystkich projektów, które uzyskały dofinansowanie najwięcej, 317 dotyczy instalacji fotowoltaicznych

Sporym zainteresowaniem cieszyły się instalacje powietrznych pomp ciepła (92) oraz kolektorów słonecznych (50). Nieco mniejszym instalacje kotłów na pellet (38) i powietrznych pomp ciepła na potrzeby c.w.u (54).

Cały projekt we wszystkich miastach i gminach obejmuje 2034 instalacje PV, 1068 instalacji kolektorów, 250 pomp ciepła na cele CWU, 442 pomp ciepła na cele CWU i CO oraz 162 kotłów na biomasę.

W wyniku realizacji projektu planowana moc wytwarzania energii cieplnej to 14698,5898 MWht/rok natomiast moc energii elektrycznej to 9980,6000 MWhe/rok

Planowane zakończenie realizacji wszystkich instalacji to koniec 2020 roku.

Każdy mieszkaniec Sosnowca, który zgłosił chęć udziału w projekcie, zostanie indywidualnie poinformowany o terminie spotkania w celu zawarcia umowy.  Z uwagi na fakt, iż tylko na terenie naszego miasta projekt obejmuje 400 nieruchomości prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

Projekt współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.


4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna
Działanie
4.1. Odnawialne źródła energii
Poddziałanie:
4.1.3. Odnawialne źródła energii - konkurs
 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.