Wiadomości z Sosnowca

Pomoc żywnościowa dla najuboższych mieszkańców Sosnowca

  • Dodano: 2020-05-14 09:30

Zgłoś się do MOPS w Sosnowcu  i sprawdź jak otrzymać skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej!

Caritas Diecezji Sosnowieckiej od wielu lat wspiera osoby i rodziny znajdujące się w trudniej sytuacji, mające problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, w szczególności potrzeb żywieniowych. W roku 2020, tak jak w latach ubiegłych, realizuje unijny Program FEAD, który zapewnia pomoc i opiekę osobom w trudniej sytuacji materialnej.

W obecnej sytuacji, kiedy wszyscy zmagamy się z pandemią koronowirusa COVID-19, pomoc ta nabiera specjalnego znaczenia. Trudna sytuacja ekonomiczna uderza zawsze najpierw w osoby najbardziej potrzebujące. W obecnych trudnych czasach wiele osób z dnia na dzień traci pracę i dochód, nie mogąc zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych. Dlatego zapraszamy do skorzystania z Programu FEAD. Oprócz pomocy rodzinom wielodzietnym i dysfunkcyjnym, wsparcie otrzymać mogą również osoby samotne, znajdujące się w trudnej sytuacji np. np. dotknięte ubóstwem, sieroctwem, bezdomnością, niepełnosprawnością, długotrwałą lub ciężką chorobą oraz wszyscy Ci, którzy uzyskują dochód nieprzekraczający 1402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1 056 zł w przypadku osoby w rodzinie (dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej).  Wsparcie to również kierowane jest do osób starszych, emerytów i rencistów z niskim dochodem.

Dużą grupą osób, która kwalifikują się do otrzymania pomocy stanowią osoby starsze, szczególnie narażone na zarażenie koronowirusem.

Jak szukać pomocy?

W nadzwyczajnych okolicznościach musimy szukać nowych, skutecznych rozwiązań, pamiętając, że nasz cel pozostaje niezmienny, a jest nim pomoc potrzebującym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom w tym trudnym  i niecodziennym czasie, w którym się znaleźliśmy, pragniemy zwrócić się z informacją do wszystkich osób, które znalazły się w trudniej sytuacji życiowej, utraciły dochód, by zgłosiły się po pomoc żywnościową do oddziałów terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w swoim mieście (Program działa na terenie całej diecezji – czyli w miastach takich jak m.in Sosnowiec, Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Sławków, Olkusz, Psary, Wolbrom, Wojkowice).  

Jak odbywa się udzielanie pomocy?

Osoba posiadająca niski dochód wskazany kryterium dochodowym uprawniającym do korzystania z pomocy społecznej (przypomnijmy 1 402 zł przypadające na osobę samotną i 1056 zł w przypadku osoby w rodzinie) może skontaktować się  telefonicznie z MOPS w swoim mieście z prośbą o wystawienie takiego skierowania. Po zakwalifikowaniu przez pracownika do pomocy – na podstawie adresu zamieszkania, osoba, której udzielana jest pomoc, kierowana jest do najbliższego punktu wydawania żywności (obecnie funkcjonuje ich 15 na terenie całej diecezji, w Sosnowcu jest ich 6). Tam, na podstawie przesłanej informacji MOPS – otrzymuje określoną ilość żywności – w przeliczeniu na osobę jest to ok. 50 kg żywności długoterminowej o wartości ponad 250 pln. W przypadku większej liczby osób w rodzinie, ilość ta jest mnożona odpowiednio przez liczbę osób przebywających w danym gospodarstwie (czyli 3-osobowa rodzina otrzyma 3 paczki – jedną na każdego członka rodziny zamieszkującego we wspólnym gospodarstwie domowym. Osoby bezdomne są kwalifikowane do pomocy bezpośrednio w punktach, w których wydawana jest żywność i tam mają zakładaną dokumentację, na podstawie której otrzymują pomoc. Osoby przebywające na kwarantannie mogą otrzymać żywność za pośrednictwem WOT lub Straży Miejskiej oraz innych służb skierowanych do pomocy w danej gminie.

Czym jest paczka żywnościowa?

Paczka żywnościowa jest materialną formą pomocy w postaci żywności z każdej grupy produktów (produkty mleczne, mięsne, zbożowe, owoce i warzywa) i stanowi koszyk pełnowartościowych artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia takich jak: olej, ryż, kasza, pasztet, mleko, ser żółty, sok jabłkowy, makaron, makaron bezglutenowy, szynka drobiowa, filet z makreli, gołąbki, koncentrat pomidorowy, herbatniki, groszek z marchewką, fasolka konserwowa, cukier, powidła śliwkowe) o wadze ok. 50 kg i wartości około 250 pln.

Instytucją Zarządzającą w ramach Programu jest Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a Instytucją Pośredniczącą Agencja Rynku Rolnego. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Wszelkich informacji dotyczących Programu udziela koordynator programu ze strony Caritas Diecezji Sosnowieckiej: Daria Słonecka Mierzwa pod nr tel. 604-460-506 oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Projekt realizowany jest w całej Polsce do końca lipca 2020.

Pomoc żywnościowa dla najuboższych mieszkańców Sosnowca

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również