Wiadomości z Sosnowca

Otwarcie wystawy w sosnowieckim Centrum Sztuki. Podsumowanie projektu edukacyjnego

  • Dodano: 2023-10-24 09:00

Wystawa "Ślad" jest podsumowaniem projektu edukacyjno-historycznego zrealizowanego z inicjatywy Muzeum Getta Warszawskiego.

Projekt edukacyjno-historyczny w Sosnowcu

Młodzież z IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu wzięła udział w warsztatach z okazji obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Odbyły się one w warszawskim Klubie Babel. Spotkanie prowadziła prof. Anna Zalewska z Muzeum Getta Warszawskiego, która zaprezentowała znaleziska z wykopalisk archeologicznych przy ulicy Miłej 18 w Warszawie. W miejscu tym znajdował się schron sztabu Żydowskiej Organizacji Bojowej.  Drugą częścią wyjazdu do Warszawy był spacer z Maszą Markową po terenie getta.

Po intensywnym dniu w Warszawie przyszedł czas na poznanie historii lokalnej. Młodzież z IX LO wzięła udział w warsztatach przeprowadzonych przez Monikę Kemparę z Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, w ramach których zwiedzili wystawę pt. „Jestem Żydem”, zapoznali się z historią sosnowieckich Żydów podczas okupacji niemieckiej oraz  byli na spacerze i cmentarzu żydowskim przy ulicy Gospodarczej w Sosnowcu.

Zdobyta wiedza zaowocował stworzeniem prac, które oddają idee projektu – pokazanie kruchości ludzkiego życia, zatrzymanego w artefaktach odnalezionych podczas prac archeologicznych przy ulicy Miła 18 w Warszawie. Prace odwołują się do historii społeczności żydowskiej Warszawy i Sosnowca, czasu gdy w brutalny sposób Naziści zdecydowali o ich losie. Tylko te nieliczne ŚLADY jakie pozostały, świadczą o ich obecności w tej przestrzeni. Twórcze spotkanie z historią jest lekcją o czasie Zagłady, ale również nauką o nieprzemijalnych wartościach.

Na wystawie prezentowane będą prace uczniów z IX LO oraz przedmioty z wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Getta Warszawskiego – fragmenty świeczników i kubek do ablucji rytualnej. Menora była inspiracją przy powstawaniu prac i wiarą, że jej światło jest wieczne.

Otwarcie wystawy w sosnowieckim Centrum Sztuki. Podsumowanie projektu edukacyjnego / fot. UM Sosnowiec

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również