Wiadomości z Sosnowca

Nowe oblicze placu przed dworcem

  • Dodano: 2020-03-03 10:45

Warszawska spółka Kvanta Granit przebuduje plac przed dworcem. Inwestycja podzielona jest na dwa zadania i obejmuje nie tylko rewitalizację samego placu ale również budowę miejsc postojowych za dawnym „Sezamem”.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach na zlecenie gminy Sosnowiec w styczniu 2018 roku wygrało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic. Zadanie dotyczyło opracowania wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego: „Zagospodarowanie przestrzeni przed dworcem PKP – ul. 3 Maja w Sosnowcu”.

- Na tej podstawie miasto rozpisało przetarg na wyłonienie wykonawcy, który miał zająć się przebudową placu przed dworcem PKP przy ul. 3 Maja w Sosnowcu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli m.in.: budynkiem usługowym, zadaszoną stacja rowerów miejskich. Żadna firm nie zdecydowała się jednak na złożenie ofert w przetargu dlatego postanowiliśmy skorzystać z trybu tzw. „z wolnej ręki”. Po negocjacjach z dwoma firmami wybrana została oferta warszawskiej spółki Kvanta Granit opiewającą na kwotę 8 625 000 zł, czyli nieco poniżej kwoty jaką miasto zabezpieczyło na tę inwestycję czyli 8 650 205 zł – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za inwestycje miejskie.

Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok. 50 miejsc za budynkiem dawnego „Sezamu” przy ul. 3 Maja.

Termin realizacji to dziesięć miesięcy od momentu podpisania umowy, którą będziemy chcieli jak najszybciej podpisać. Chcemy tchnąć nowe życie w to jedno z centralnych punktów naszego miasta, a przede wszystkim centrum Sosnowca. Architekci uwzględnili w swoje koncepcji możliwość organizowania w tym miejscu różnych imprez, m.in.: jarmarków świątecznych, koncertów, wystaw – dodaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również