Wiadomości z Sosnowca

KAS: Nieuczciwi właściciele lombardów ukarani mandatami. Kary wynoszą łącznie 38 tys. zł!

  • Dodano: 2023-08-04 13:00

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadzili w ostatnim czasie nabycie sprawdzające w lombardach na terenie Będzina, Chorzowa, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich oraz Sosnowca.

Oszustwa śląskich przedsiębiorców

W wyniku tych działań funkcjonariusze ustalili, że 13 przedsiębiorców nie zarejestrowało sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Część z nich ewidencjonowała nie wszystkie transakcje na kasie fiskalnej, a pozostali jej w ogólne nie używali. 

Nieuczciwi przedsiębiorcy zostali ukarani mandatami karanymi za popełnione wykroczenia skarbowe w łącznej kwocie 38 tys. zł. Najwyższy nałożony mandat wyniósł 4 tys. zł. 

Jakie kary przysługują za brak prowadzenia ewidencji sprzedaży?

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci papierowej, lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Ten, kto wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego, o którym mowa wyżej, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe, która może być nałożona w formie mandatu karnego w kwocie od 360 zł do 18.000 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również