Wiadomości z Sosnowca

"Kaiser" w służbie Sosnowieckich Wodociągów

  • Dodano: 2018-04-04 09:00

Za kilka miesięcy Sosnowieckie Wodociągi będą mogły pochwalić się prawdopodobnie najnowocześniejszym w Polsce samochodem do czyszczenia kanalizacji.

Przedsiębiorstwo właśnie rozstrzygnęło przetarg na dostawę kosztującego blisko 3,3 mln zł pojazdu, który zacznie "służbę" w firmie pod koniec 2018 roku.

To nie pierwszy pojazd tego typu w barwach Sosnowieckich Wodociągów, w tej chwili firma używa czterech pojazdów. Najbardziej zaawansowany technologicznie jest zakupiony w 2011 roku za 2,4 mln  zł samochód MAN z zabudową specjalistyczną „Kaiser” do czyszczenia hydrodynamicznego sieci kanalizacyjnej w zakresie średnic od 150 do 2000 mm.

Ponadto przedsiębiorstwo używa do czyszczenia kanalizacji kupionego w 2003 r. za 1,3 mln zł samochodu Mercedes z zabudową specjalistyczną „Muller” oraz samochodu DAF z zabudową specjalistyczną „Jurop”, którego koszt zakupu w 2006 r. wynosił 1,4 mln zł. Najstarszym pojazdem, który powoli kończy "służbę" w barwach SW jest 20-letni samochód Jelcz z zabudową "Wuko". Jest on wykorzystywany głównie do udrażniania sieci kanalizacyjnych o niewielkich średnicach.

Sosnowieckie Wodociągi S.A. zarządzają siecią kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej o długości 421 km oraz siecią kanalizacyjną będącą tylko w eksploatacji Spółki o długości  25 km. oraz 19 przepompowniami ścieków.  - Żeby szybko i skutecznie czyścić kanalizację firma potrzebuje pojazdu, który będzie mógł pracować 8 godzin bez konieczności powrotu do oczyszczalni. Samochód ciśnieniowy wyposażony w system recyklingu, filtruje wysysane ścieki, a odzyskaną wodę wykorzystuje do dalszej pracy płukania kanałów. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, eliminując konieczność częstych zrzutów nieczystości w oczyszczalni i ponownego napełniania zbiornika wodą czystą. Duże znaczenie ma też fakt znacznych oszczędności wody pitnej, w porównaniu do czyszczenia sieci kanalizacyjnej samochodami bez systemu odzysku wody. Trzeba też pamiętać, że roczny koszt wynajmu takiego pojazdu to prawie 700 tysięcy zł, dlatego kupno jest najlepszym rozwiązaniem - wyjaśnia Andrzej Majewski, wiceprezes Sosnowieckich Wodociągów.

Zakup samochodu jest jednym z elementów realizowanego przez spółkę projektu "Gospodarka wodno-ściekowa w Sosnowcu - Etap III", w ramach którego zostanie wybudowana sieć kanalizacyjna w trzech obszarach. Kontrakt "1" obejmuje wybudowanie sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 11,0 km w ul. Feliks, Juliuszowska, Boczna, Krakowska, Stacyjna, Skwerowa, Kadłubka, Maczkowska, Spacerowa wraz z budową 4 obiektów tłoczni ścieków. Kontrakt "2" to wybudowanie kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 2,8 km w ul. Broniewskiego, Ogrodowa, Wagowa, Dworcowa. W ramach trzeciego kontraktu wybudowana zostanie kanalizacja sanitarna o łącznej długości ok. 3,3 km w ul. Wasilewskiego, Wasilewskiego boczna, Orkana, Gajowa, Przyjaźni, Sarnia, Szczęsna, Junacka, Junacka boczna, Biała Przemsza, Długa w Sosnowcu wraz z budową tłoczni ścieków.

Google NewsSubskrybuj Sosnowiecki.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również