Wiadomości z Sosnowca

Filmowe środy w Mediatece

 • Dodano: 2022-09-02 06:30, aktualizacja: 2022-09-02 09:25

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza wszystkich stałych bywalców Filmowych śród w Mediatece oraz osoby, które dotąd nie miały okazji uczestniczyć w darmowych środowych seansach, na kolejne pokazy - wartych uwagi - filmowych perełek.

Wrześniowe i październikowe wieczory, tym razem wypełnią nam olśniewające filmy kostiumowe – dramaty, komedie, thrillery. Na ekranie pojawią się m.in. Alicia Vikander, Christoph Waltz, Margot Robbie, Winona Ryder, Daniel Day-Lewis, Heath Ledger, Ben Affleck I inni. Wstęp wolny.

Seanse odbywać się będą o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, w niemal wszystkie środy września i października: 7.09;14.09;21.09;28.09;5.10;12.09;19.10.2022.

Gdzie można sprawdzić tytuły poszczególnych filmów (tytuły nie są reklamowane w mediach ze względu na wymogi umowy licencyjnej)?

 • Na plakatach i ulotkach w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11).
 • Poprzez wysyłany regularnie newsletter (link do zapisu znajduje się na górze oraz na dole strony MBP).
 • Poprzez wpisanie aktualnego hasła po kliknięciu na slider reklamujący pokazy  na www.biblioteka.sosnowiec.pl Pytania o hasło prosimy kierować na adres: kinga.baranowska@biblioteka.sosnowiec.pl, pod numer telefonu 693 266 411 lub do dyżurujących bibliotekarzy we wszystkich placówkach MBP. Podane hasło obowiązuje przez cały rok!

Informuje się, że wejście do Auli będzie możliwe na pół godziny przed seansem i kwadrans po jego rozpoczęciu. 

W Auli Zagłębiowskiej Mediateki obowiązuje całkowity zakaz jedzenia i picia.

Repertuar

 • 7.09 – Amsterdam, rok 1637. Młoda i piękna Sophia zostaje wydana za mąż za majętnego kupca. Choć nie odwzajemnia uczucia, gotowa jest spełnić jego pragnienia i dać mu potomstwo. Dumny kupiec zamawia u znanego malarza portret, na którym chce zostać uwieczniony z ukochaną. Nie dostrzega, że między kobietą i młodym artystą rodzi się uczucie. Wraz z rozkwitem miłości na parę pada cień podejrzeń, a tajemnica zaczyna nieść ze sobą coraz większe ryzyko. Młodzi kochankowie obmyślają zwodniczy plan, który pozwoli im rozpocząć nowe życie. 

Adaptacja powieści Deborah Moggach. Gatunek: melodramat. Reżyseria: Justin Chadwick. W rolach głównych: Alicia Vikander, Christoph Waltz.

Czas pokazu – 1:45:00

 • 14.09 – Po raz pierwszy w życiu legendarny włoski kochanek czuje, że spotkał swoją drugą połowę. Niestety ponętna Francesca czyni jedyną rzecz, której mężczyzna nigdy by się nie spodziewał – odmawia mu! Aby zdobyć serce (i ciało, rzecz jasna) pięknej, niepokornej dziewczyny, nicpoń Giacomo knuje misterną intrygę, w ramach której kilkakrotnie zmienia tożsamość. Sprawy komplikuje przybycie wysokiej rangi inkwizytora, którego ambicją jest oczyszczenie Wenecji z siejących zgorszenie wolnomyślicieli.

Gatunek: komedia romantyczna. Reżyseria: Lasse Hallstrm. W rolach głównych: Heath Ledger, Sienna Miller.
Czas pokazu – 1:52:00

 • 21.09 – Na wiedeński dwór przybywa młody i znakomity muzyk i kompozytor. U niektórych krytyków wzbudza podziw, u innych zawiść. Chorobliwie zazdrosny o względy cesarza i dworu, Antonio Salieri, czuje nienawiść do konkurenta, a jednocześnie zakochuje się w muzyce, którą tworzy i nie opuszcza ani jednego jego występu. Nie może znieść faktu, że Bóg obdarzył Mozarta większym talentem w kreowaniu muzyki. Miotająca jego duszą rozpacz, gorycz i nienawiść, wzbudza w mężczyźnie chęć zemsty na rywalu.

Zdobywca 8 Oscarów! Gatunek: dramat historyczny. Reżyseria: Milo Forman. W rolach głównych: Tom Hulce, F. Murray Abraham.

Czas pokazu – 2:40:00

 • 28.09  – Historia kobiet oskarżonych o czarną magię w purytańskim miasteczku, pod koniec XVII wieku. John romansuje z pracującą na jego farmie Abigail. Gdy jego żona, Elizabeth, zaczyna się wszystkiego domyślać, John odprawia dziewczynę. Wkrótce podczas nocnych tańców w lesie kilka dziewcząt wpada w trans, w trakcie którego Abigail życzy śmierci Elizabeth. Gdy następnie dwie spośród kobiet zapadają w letarg, w miasteczku wybucha histeria. Dziewczęta twierdzą, że zostały opętane przez diabła. 

Adaptacja sztuki teatralnej Arthura Millera. Gatunek: dramat. Reżyseria: Nicholas Hytner. W rolach głównych: Winona Ryder, Daniel Day-Lewis. (pokaz w ramach 8. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej)
Czas pokazu – 2:04:00

 • 5.10 – Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia. Wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza i niezależność. 

Adaptacja biografii Johna Guya. Gatunek: dramat historyczny. Reżyseria: Josie Rourke. W rolach głównych: Margot Robbie, Saoirse Ronan.

Czas pokazu – 2:05:00

 • 12.10 – Dwudziestotrzyletnia Anna – studentka konserwatorium muzycznego, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności zaczyna pracę u najwspanialszego i najbardziej nieprzewidywalnego żyjącego artysty – Ludwiga van Beethovena. Maestro przyjmuje ją jako swoją kopistkę i tak rozpoczyna się niezwykła znajomość, która odmieni życie obojga. To burzliwy czas w życiu wielkiego kompozytora. Beethoven zmaga się z głuchotą, samotnością i problemami rodzinnymi. Wszystko to, staje się inspiracją do stworzenia prawdopodobnie najwspanialszej symfonii wszech czasów – słynnej IX Symfonii.

Gatunek: dramat historyczny. Reżyseria: Agnieszka Holland. W rolach głównych: Diane Kruger, Ed Harris.

Czas pokazu – 1:44:00

 • 19.10 – Trzymająca w napięciu opowieść o zdradzie i zemście, rozgrywająca się w brutalnej scenerii czternastowiecznej Francji. Ta, oparta na autentycznych wydarzeniach, historyczna epopeja obala przekonania na temat ostatniego pojedynku sądowego pomiędzy Jeanem de Carrouges i Jacquesem Le Gris – dwoma przyjaciółmi, którzy stali się zaciekłymi rywalami. Skłaniający do myślenia dramat bada wszechmoc mężczyzn, kruchość́ sprawiedliwości oraz siłę̨ i odwagę̨ jednej kobiety, która – choć osamotniona – nie poddaje się w walce o prawdę.

Adaptacja powieści Erica Jagera. Gatunek: dramat historyczny. Reżyseria: Ridley Scott. W rolach głównych: Matt Damon, Adam Driver, Ben Affleck, Jodie Comer.

Czas pokazu – 2:32:00

Filmowe środy w Mediatece / fot. MBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również