Wiadomości z Sosnowca

Czy uroczystości Pierwszych Komunii Świętych zostaną odwołane przez koronawirusa?

  • Dodano: 2020-03-27 10:30

Rodzice trzecioklasistów zachodzą w głowę, czy tegoroczne uroczystości Pierwszych Komunii Świętych zostaną odwołane. Biskupi diecezji śląskich jeszcze nie podjęli decyzji, ale metropolita katowicki odniósł się już do sprawy w swoich najnowszych zarządzeniach.

- Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi) - czytamy w komunikacie abp. Wiktora Skworca.

Po Wielkanocy rozpatrywane są dwa warianty, które zależą od sytuacji w kraju i stanu epidemii.

  • Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
     
  • Jeśli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Abp Skworc nie wyklucza także możliwości organizowania uroczystości rodzinnych. Wówczas rodzina umawia się z kapłanem na dzień i godzinę Mszy Świętej, niekoniecznie w niedzielę, i w gronie najbliższych przeżywa I Komunię Świętą. Takie rozwiązanie przewiduje w sytuacji, gdyby okazało się, że rodzice chcą, aby uroczystość odbyła się w pierwotnym - zwykle majowym terminie.

- Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę - czytamy w komunikacie abp. Wiktora Skworca.

Jeśli rodzice zdecydują się, że chcą przełożyć termin uroczystości, księża również powinni im to umożliwić.

- Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich opinie - pisze w swoim komunikacie abp Skworc.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również