Wiadomości z Sosnowca

Brak zagrożenia radiacyjnego w Sosnowcu!

  • Dodano: 2020-04-22 09:45

Polska Agencja Atomistyki informuje o braku zagrożenia radiacyjnego w Polsce w związku z pożarami w obw. żytomierskim na Ukrainie.

W związku z pojawiającymi się nadal licznymi zapytaniami dotyczącymi rzekomego zagrożenia radiacyjnego w Polsce chciałabym poinformować o bieżącej sytuacji (na podstawie informacji otrzymanych  z Ministerstwa Spraw Zagranicznych): „Stan na godzinę 7:00 18.04 br. w dalszym ciągu trwa dogaszenie tlącej się ściółki w strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego (obowiązkowego) wysiedlenia. Liczba personelu i sprzętu biorących udział w akcji uległa zmniejszeniu [UTF-8?]– obecnie jest to 716 osób oraz 113 pojazdów i statków powietrznych (3 helikoptery). Poziom promieniowania w Kijowie i obw. kijowskim oraz zawartość Cezu-137 w powietrzu pozostają w normie. Wciąż obserwowany jest jednak bardzo wysoki poziom zadymienia w Kijowie, będący przede wszystkim efektem pożarów w obw. żytomierskim. Tam płonęło prawie 4 tysięcy hektarów lasu. Stanem na godzinę 7:00 18.04 br. nie ma już obszarów objętych otwartym ogniem, ale problemem wciąż pozostaje 2,7 tysięcy hektarów tlącej się ściółki. Do gaszenia skierowano 3 samoloty An-32P i wyspecjalizowane pojazdy inżynieryjne Sił Zbrojnych UA. W akcji bierze udział 655 ludzi.”

Sytuacja radiacyjna w Polsce jest stabilna:

Stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie zanotowały podwyższonej mocy dawki promieniowania jonizującego.

Stacje poboru aerozoli w powietrzu nie wskazują na zagrożenie związane z promieniowaniem jonizującym.

Przekazała Polska Agencja Atomistyki

Wszystkie te informacje wskazują na brak zagrożenia radiacyjnego.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.