Wiadomości z Sosnowca

Akcja "Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства"

  • Dodano: 2020-08-05 10:00

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej zmieniło bieg historii. W tym ważnym momencie Wojsko Polskie miało wsparcie w swoim sojuszniku, Ukraińskiej Armii Ludowej. Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciwko Armii Czerwonej. 

14 sierpnia o godz. 18:00, w przeddzień stulecia bohaterskiego odparcia ataku bolszewików, Polacy i Ukraińcy spotkają się na kilkudziesięciu cmentarzach w Polsce, aby uczcić pamięć ukraińskich żołnierzy – bohaterów Polski w walce o wolność. Zapalą razem Płomień Braterstwa - w Katowicach ogień zapłonie na Cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, a w Sosnowcu na Cmentarzu Wielowyznaniowym

To już druga edycja akcji, której inicjatorami i organizatorami są członkowie Związku Harcerstwa Polskiego i Płastu – Ukraińskiej Organizacji Skautowej w Polsce. Młodzi ludzie w różnych miastach odnajdują i porządkują mogiły ukraińskich żołnierzy aby potem wspólnie oddać hołd bohaterom. Do udziału w akcji zapraszani są mieszkańcy tych miejscowości, przedstawiciele władz samorządowych, wspólnot religijnych, mediów, szkół.

Celem akcji jest uczczenie pamięci zapomnianych bohaterów

Wspólne spotkanie Polaków i Ukraińców sto lat po braterskich zmaganiach z wrogiem jest także okazją do dialogu i odkrywania tych kart historii, które mogą być inspiracją i drogowskazem dla relacji dwóch narodów.

W Polsce „Płomień Braterstwa" zapłonie m.in. w Lublinie, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Krakowie. Wskutek ubiegłorocznego sukcesu „Płomienia Braterstwa”, w stuletnią rocznicę Bitwy Warszawskiej, akcja odbędzie również w Ukrainie. Tamtejsi harcerze i płastuni w tym samym czasie co w Polsce zapalą znicze na mogiłach polskich żołnierzy.

Ciekawe fakty o akcji „Płomień Braterstwa”:

  • W 2019 roku w „Płomień Braterstwa” zapłonął w 26 miejscowościach.
  • W stulecie Bitwy Warszawskiej akcja zostanie przeprowadzona również w Ukrainie. Tamtejsi płastuni i harcerze od kilku miesięcy odnajdują miejsca pochówku poległych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy brali udział w Wyprawie Kijowskiej w 1920 r. 
  • W 2019 roku akcję wsparł znany aktor Andrzej Seweryn, który w tym celu nagrał specjalne video dla „Płomienia Braterstwa”
  • W poprzedniej edycji akcji były przypadki, kiedy liderzy lokalnych społeczności nie byli świadomi, że w ich miejscowości są pochówki bohaterów wojny 1920 roku.
  • W odnajdywaniu miejsc pochówku żołnierzy organizatorzy posługiwali się książką A. Kolańczuka „Umarli, żeby zmartwychwstała Ukraina. Miejsca pamięci w Polsce”. Niestety, mimo niedawnej daty ukazania się publikacji, niektóre opisane w niej miejsca pochówku już nie istnieją. Mimo usilnych starań harcerzy i płastunów w kilku miastach nie udało się już znaleźć mogił bohaterów.
  • W niektórych miastach, np. w Warszawie lub w Lublinie, tradycja spotkań Polaków i Ukraińców przy grobach ukraińskich żołnierzy w przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej sięga kilkudziesięciu lat. W tych miastach nawiązała się wyjątkowa współpraca organizatorów „Płomienia Braterstwa” z liderami wieloletnich inicjatyw i obecnie uroczystości są organizowane wspólnie.     
  • W niektórych miejscowościach (Warszawa, „Płomień Braterstwa” był zapalany z udziałem potomków bohaterów.
  • Ambasador Ukrainy w Polsce objął akcję honorowym patronatem
Akcja "Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.