Sosnowiec - portal miejski Sosnowiecki.pl

Wiadomości z Sosnowca

100 mln zł dofinansowania na modernizację infrastruktury

 • Dodano: 2018-03-02 07:45, aktualizacja: 2018-03-01 12:38

W siedzibie Tramwajów Śląskich S.A., w obecności wiceministra inwestycji i rozwoju Witolda Słowika oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, podpisana została umowa na dofinansowanie drugiego etapu projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej.

Umowa, którą podpisali dzisiaj Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Bolesław Knapik, Prezes Zarządu Tramwaje Śląskie S.A., gwarantuje, że Tramwaje Śląskie dostaną 98 mln zł na kolejny etap modernizacji, który umożliwi zakup nowego taboru oraz budowę i modernizację torowisk. Środki pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ), a wartość inwestycji wynosi w sumie 186 mln zł.

Łącznie mamy 13 zadań, 12 modernizacyjnych, 1 polegające na budowie odcinka nowej linii w Bytomiu, i łącznie mamy 23 km zmodernizowanych bądź wybudowanych linii tramwajowych, a przed nami jeszcze etap trzeci (…) Tych zadań jest bardzo dużo i na pewno one spowodują, że będzie się korzystać z komunikacji publicznej w sposób bardziej dostępny, przyjemniejszy i szybszy – mówił o zaletach rozpoczęcia kolejnego etapu modernizacji infrastruktury tramwajowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Witold Słowik.

Wiceminister pogratulował też Tramwajom Śląskim S.A. przygotowania tak kompleksowego projektu oraz podziękował miastom uczestniczącym w tej inwestycji, jak również wojewodzie śląskiemu, który wspiera przedsięwzięcie.

To bardzo dobry moment, bo to już nie pierwsza umowa dotycząca rozwoju infrastruktury tramwajowej w metropolii śląsko-zagłębiowskiej (…) Życzę samorządowcom, aby ta inwestycja przebiegała zgodnie z harmonogramem, aby wszystkie inwestycje zakończyły się na czas, tak aby w bardzo niedługiej perspektywie czasowej nasi obywatele, nasi mieszkańcy mogli poczuć dobrą zmianę, ale mogli poczuć również lepszą jakość życia – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek.

Dzięki unijnemu wsparciu, w ramach drugiego etapu projektu modernizacji infrastruktury, możliwe będzie wybudowanie nowego torowiska przy ul. Powstańców Warszawy w Bytomiu i przebudowanie tras tramwajowych w Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach oraz Zabrzu, co da łącznie 23 km nowych lub zmodernizowanych linii tramwajowych w obrębie aglomeracji. Modernizacje obejmują też dostosowanie peronów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Koniec prac zaplanowano na 2020 r.

Obecnie oceniany jest też wniosek o dofinansowanie trzeciego etapu inwestycji, dzięki któremu spółka jeszcze w tym roku może otrzymać z UE kolejne 70 mln zł. Następny etap inwestycji zakłada wybudowanie nowego torowiska o długości 4,75 km, które pomoże skomunikować południowe dzielnice Katowic z centrum miasta.

Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 finansowany jest ze środków polityki spójności, a pula środków UE przeznaczonych na jego realizację wynosi 113,6 mld zł. To pieniądze na największe inwestycje m.in. w zakresie transportu, ochrony środowiska i energetyki. W ramach programu na dofinansowanie komunikacji zbiorowej w województwie śląskim przeznaczono około 820 mln zł, z czego 750 mln zł jest już zagospodarowane w podpisanych umowach:

 • Miasto Tychy – zakup autobusów niskoemisyjnych oraz trolejbusów (dof. UE: 100 mln zł),
 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach - zakup autobusów niskoemisyjnych (dof. UE: 37,5 mln zł),
 • Miasto Katowice – budowa węzła przesiadkowego „Sądowa” (dof. UE:  34,6 mln zł),
 • Miasto Jaworzno – zakup autobusów elektrycznych (dof. UE:  30,6 mln zł),
 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach – zakup autobusów niskoemisyjnych (dof. UE: 29,3 mln zł),
 • KZK GOP – rozbudowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (dof. UE: 26,4 mln zł),
 • Tramwaje Śląskie - Zintegrowany projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego – etap I (dof. UE:
 • 393 mln zł),
 • Tramwaje Śląskie - Zintegrowany projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej
 • w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego – etap II (dof. UE: 98 mln zł).

Galeria TUTAJ


/z wykorzystaniem materiałów Tramwajów Śląskich S.A./

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.