Wiadomości z Sosnowca

Zdrowy kręgosłup - kilka sposobów

 • Dodano: 2022-01-17 13:45, aktualizacja: 2022-01-25 07:47

Kręgosłup sprawia wiele problemów, szczególnie w późniejszym wieku. Jest częstą przyczyna wizyt u lekarza, ponieważ choroby kręgosłupa mocno ograniczają aktywność życiową. Warto zapobiegać chorobom stosując się do kilku prostych zasad. Jakich? Przeczytasz o nich w tym artykule.

Choroby kręgosłupa - jakie mogą wystąpić? 

Istnieje wiele chorób kręgosłupa, dlatego warto im zapobiegać i dbać o profilaktykę. Jedne z najczęstszych chorób to:

 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - jest to choroba reumatyczna, która objawia się najpierw poranną sztywnością oraz bólem w dolnej partii pleców, a następnie postępuje obejmując wyższe części kręgosłupa. Nie można zapobiec tej chorobie, ale można opóźnić jej rozwój.
 • Dyskopatia - potocznie nazywana wypadaniem dysków. Dyski to płaskie, okrągłe poduszeczki, które oddzielają poszczególne kręgi kręgosłupa. W wyniku choroby przemieszczają się one częściowo i zakłócają symetrię kręgosłupa, uszkadzają nerwy, co powoduje silny ból. Przez chorobę występują problemy z poruszaniem się. Dyskopatia dotyczy bardzo często szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a przyczyną choroby mogą być pogłębiające się wady postawy, słabe mięśnie grzbietowe, mechaniczne urazy kręgosłupa oraz otyłość. 

 • Osteoporoza - w wyniku utraty wapnia wraz z wiekiem kości stają się kruche i łamliwe, szczególnie w obrębie kręgosłupa, kości udowych i przedramion. Osteoporoza to skłonność do łamania się kości oraz zmniejszenie wzrostu. Choroba jest następstwem naturalnego procesu starzenia się organizmu, ale nieleczona może bardzo szybko postępować.
 • Stenoza lędźwiowa - może występować od urodzenia, ale również powstać na skutek urazu, stanów zapalnych tkanek miękkich lub w wyniku zwyrodnienia kręgosłupa. W stenozie następuje zwężenie kanału rdzenia kręgowego. Dochodzi wówczas do ucisku nerwów i bólu krzyża o charakterze stałym z towarzyszącymi skurczami łydek. 

Jak dbać o plecy? 7 sposobów 

 1. Podczas pracy przy komputerze dbaj o stanowisko pracy, które pozwala wygodnie korzystać z urządzenia. Aby zmniejszyć ryzyko występowania bólu kręgosłupa z powodu niewłaściwej pozycji siedzącej, należy usiąść w wygodnej odległości od monitora, dobrze określić wysokość biurka oraz zapewnić podparcie na łokcie, zadbać o odpowiednie oparcie oraz pamiętać o przerwach i zmianach pozycji, 
 2. Podczas dźwigania zwrócić uwagę na odpowiednią postawę ciała, chodzić z prostym, niezaokrąglonym kręgosłupem. 
 3. Ważna jest aktywność fizyczna - świetnym pomysłem będą spacery i dyscypliny sportu, które rozluźniają mięśnie, np. basen. Poczucie ciężkości ciała ulega zmniejszeniu w wodzie podczas pływania. Dobry jest także bieg - podczas którego kręgosłup znajduje się w odpowiedniej pozycji. Podobnie jest z marszem i spacerem. 
 4. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała - im więcej ważymy, tym większą wagę musi dźwigać nasz kręgosłup. Zniechęca nas to też do podejmowania aktywności fizycznej. Warto przejść na dietę samemu lub skontataktować się z dietetykiem, który opracuje odpowiednią dietę, 
 5. Dieta powinna być pełnowartościowa, bogata w dojrzałe, świeże warzywa i owoce. Sprawi to, że nie tylko kręgosłup będzie zdrowszy, a cały organizm będzie lepiej funkcjonować
 6. Odpowiednia wygoda snu - w dbałości o kręgosłup ważna jest jakość naszego snu. Aby ją ulepszyć, należy stosować się do zasad efektywnego wypoczynku i wyposażyć się w odpowiednie łóżko, materac oraz poduszki. Najlepsza pozycja to spanie na plecach lub na boku, która nie obciąża zbyt bardzo kręgosłupa. Odpowiedni materac taki jak od renomowanego producenta marki Hilding Anders pozwala na świetny odpoczynek kręgosłupa, mięśni i stawów. Materace wysokoelastyczne to materace piankowe, które znacząco wpływają na dobrą jakość snu. Materace wysokoelastyczne w Sosnowcu będą doskonałym wyborem. Jest tam duży wybór jeśli chodzi o materace 160x200. Warto zajrzeć na wspomniane strony internetowe, aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. 
 7. Wybór obuwia - nie należy zbyt często i bez potrzeby obciążać kręgosłup nieodpowiednim obuwiem, np. butami na wysokim obcasie. Warto wybrać takie buty, które utrzymają ciało w komfortowej, odpowiedniej pozycji. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.