Wiadomości z Sosnowca

​​​​​​​Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży - co musisz o nim wiedzieć?

  • Dodano: 2019-12-11 11:45

Każdy, kto wykupuje wczasy na długo przed planowanym wyjazdem, musi liczyć się z ryzykiem wystąpienia zdarzeń losowych uniemożliwiających udział w wycieczce. Oznacza to utratę wpłaconego zadatku lub nawet całej kwoty. Wcale jednak tak być nie musi – z pomocą przychodzi ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Na czym to polega?

Trudno jest przewidzieć niektóre zdarzenia losowe, a to właśnie one mogą zmusić do rezygnacji z wykupionych wcześniej wczasów. Może się to wiązać ze znacznymi kosztami – biura podróży najczęściej nie zwracają wpłaconych zadatków. Chcąc się przed tym zabezpieczyć, warto wykupić odpowiednią polisę.

Jak działa ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży jest dobrowolną polisą, którą może wykupić każda osoba wybierająca się na wczasy, np. organizowane przez agencję turystyczną.

W zależności od konkretnej oferty, może obejmować kilka typowych sytuacji, np.

  • całkowitą rezygnację z podróży,
  • rezygnację z podróży w trakcie jej trwania,
  • zmianę w podróży na skutek rezygnacji współuczestnika wyjazdu,
  • anulowanie rezerwacji noclegu i biletów podróżnych.

Trzeba przy tym mieć świadomość, że tego rodzaju polisa będzie dawała ochronę tylko w konkretnych przypadkach – wszystkie są opisane szczegółowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zwykle chodzi o to, że powód rezygnacji z wyjazdu nie może być zaplanowany i zależny od uczestnika wycieczki. Warunki te szczegółowo wymienia artykuł dostępny pod adresem http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/ubezpieczenie-od-kosztow-rezygnacji-z-podrozy-co-musisz-o-nim-wiedziec/.

Jak wykupić dobre ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że polisa zapewni dobrą ochronę w razie konieczności rezygnacji z podróży, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Zwróć szczególną uwagę na:

  • zakres ochrony,
  • sumę gwarancyjną,
  • wyłączenia odpowiedzialności.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Trudno wskazać konkretną kwotę, ponieważ wiele zależy od kilku czynników. Wpływ na wysokość składki ma m.in. wysokość sumy ubezpieczenia, miejsce pobytu, liczba uczestników, termin wyjazdu itp.

Kalkulatory ubezpieczeniowe pokazują, że najtańszą ochronę można wykupić już za kilkanaście złotych. Jednak wcześniej trzeba sprawdzić, jak przedstawia się zakres polisy oraz wyłączenia odpowiedzialności. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowania, gdyby ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.