Wiadomości z Sosnowca

Ubezpieczenie grupowe na życie - czy warto?

  • Dodano: 2019-02-18 16:00

Pracodawca proponuje nam zakup ubezpieczenia grupowego? Zazwyczaj korzystamy z takiej okazji, bo jest to najtańsza dostępna oferta ubezpieczenia na życie. Ważne jest jednak, byśmy decyzję o zakupie podejmowali świadomie - wiedząc na co zwracać uwagę, czym się kierować oraz co w danym ubezpieczeniu jest znaczącym plusem lub minusem.

Podstawowe informacje pomogą nam uniknąć niepotrzebnego zakupu - niekorzystna polisa to wyłącznie źle zainwestowanie pieniądze, nawet jeśli nie wydamy na to zbyt wiele – lepiej mieć dobrą ochronę niż tanią i pozorną. Warto się zatem przyjrzeć dokładnie ofercie, którą oferuje nam miejsce zatrudnienia.

Polisa grupowa i indywidualna - różnice

Ubezpieczenie grupowe ma swoje plusy - krótki czas trwania umowy, niewielka składka miesięczna oraz szeroki zakres ochrony. Nic zatem dziwnego, że decyzja o zakupie takiej polisy nie zajmuje nam zbyt wiele czasu i zazwyczaj decydujemy się na to, by ją kupić. Czy słusznie?
Warto jednak przyjrzeć się tym zaletom grupówki. Nie dla wszystkich są one korzystne.

Po pierwsze - krótki czas trwania umowy. Coraz więcej młodych osób ma problem z podpisywaniem umów na dłuższy okres czasu niż rok lub dwa lata. Tyle przeważnie trwa abonament w sieci komórkowej i bywa, że on wydaje się za długi.

Polisa grupowa oferuje umowę na rok czasu. To niewiele. Jeśli zatem okaże się, że nie jesteśmy zadowoleni z ubezpieczenia, po roku możemy po prostu nie przedłużać umowy. Rok to krótki okres czasu - w razie czego nie jesteśmy stratni zbyt wiele.
Po drugie - nieduża składka miesięczna ubezpieczenia. Polisa grupowa to koszt rzędu 30-40 zł miesięcznie. Dodatkowo, pracodawca odprowadza nam składkę z naszej pensji, zatem nie musimy martwić się opłatami i terminami przelewów.

Jednak niewysoka składka jest w przypadku grupówki mocno uzasadniona - nie zapewnia nam wysokiej sumy ubezpieczenia, ponadto umowa trwa zaledwie rok. W tej sytuacji nie ma podstaw do tego, by składka była wysoka - nie gwarantuje nam zbyt wiele. Zazwyczaj maksymalną sumą ubezpieczenia w grupówce jest 100 000 zł, nie dla każdego z nas jest to wystarczająca kwota.

Po trzecie - szeroki zakres ochrony. To zdecydowany atut ubezpieczeń grupowych, ponieważ w ramach jednej składki mamy maksymalną ochronę, której nie otrzymamy w ramach indywidualnego ubezpieczenia.

Maksymalna ochrona dla wielu osób jest jednak pozorna - w przypadku, gdy np. mieszkamy blisko miejsca pracy (nie korzystamy z samochodu i komunikacji miejskiej), mamy dorosłe dzieci (nie planujemy powiększania rodziny), dbamy o zdrowie, zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną - jedynym realnym zagrożeniem może być w naszym przypadku kontuzja – jak złamanie nogi lub ręki. Otrzymamy wówczas określony procent z tytułu zdarzenia objętego ochroną. Jednak już wcześniej wspomniana niewysoka suma ubezpieczenia nie spowoduje, by było to spore odszkodowanie.

Szeroki zakres ochrony nie jest potrzebny każdemu z nas. Przydaje się w przypadku osób, które narażone są na wypadki samochodowe lub komunikacyjne, określone choroby lub po prostu planują powiększenie rodziny.

Jak sprawa ma się w przypadku ubezpieczenia indywidualnego? Właściwie o wszystkich tych właściwościach polisy decydujemy sami - jak długo trwać będzie umowa, na jaką sumę ubezpieczenia się zdecydujemy oraz jaki zakres ochrony wybierzemy.
Czas trwania umowy jest atutem polisy indywidualnej - może trwać zarówno 5 lat, jak i 10 czy nawet 30 lat. Decyzja zależy od nas i naszych preferencji. Im dłuższą umowę wybierzemy, tym niższą składkę przyjdzie nam płacić. Jeśli jednak nie mamy ochoty na zbyt długie zobowiązanie - możemy wybrać umowę na 5 lat, która i tak zapewnia nam dłuższą ochronę niż polisa grupowa.
Bardzo łatwo porównać możemy to sprawdzając ubezpieczenia na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl (https://www.rankingubezpieczennazycie.pl).

Atutem jest również suma ubezpieczenia - również zależna jest naszych preferencji, jak również możliwości finansowych. Jeśli zależy nam na niedrogim ubezpieczeniu - znajdziemy oferty od 40 zł miesięcznie (np. Nationale Nederlanden, Prudential, Macif), jednak wysokość składki uzależniona jest od wysokości sumy ubezpieczenia.

Sumę ubezpieczenia warto dobierać według realnych potrzeb - mamy do spłacenia kredyt hipoteczny oraz raty za zakup samochodu na łączną kwotę 200 000 zł, zatem na taką kwotę możemy się ubezpieczyć. Jeśli podczas trwania umowy coś nam się stanie - nasi najbliżsi nie zostaną z długami, lecz będą mieć środki na spłatę naszych zobowiązań finansowych. Procent z tytułu wypadku czy wysokość składki pomoże policzyć nam kalkulator ubezpieczeń życiowych na www.rankingubezpieczennazycie.pl.


Zakres ochrony również dobierany jest według naszych indywidualnych potrzeb. Dużo podróżujemy? Warto wybrać ochronę od wypadków. W rodzinie było dużo przypadków raka? Zdecydujmy się na ochronę na wypadek nowotworu. Tutaj sami podejmujemy decyzje, a umowy dodatkowe gwarantują nam konkretne wsparcie finansowe oraz pomoc innego typu jak np. transport medyczny czy wizytę domową lekarza.

Która polisa będzie lepsza?

W sytuacji, gdy nie zdecydowaliśmy się jeszcze na zakup polisy indywidualnej na życie - zakup grupówki jest dość łatwą decyzją. Pod warunkiem oczywiście, że dokładnie sprawdzimy ofertę i jest ona korzystna. Zwróćmy uwagę za to, jaką ubezpieczyciel oferuje nam sumę ubezpieczenia, zakres ochrony. Być może spodziewamy się jakiegoś pobytu w szpitalu lub planujemy powiększyć rodzinę - przy niedużej składce możemy w takich sytuacjach otrzymać świadczenie od ubezpieczyciela.

Dla części osób lepszym rozwiązaniem będzie jednak zakup indywidualnego ubezpieczenia. Możemy wówczas cieszyć się ochroną dłużej niż rok, a w razie zdarzeń objętych ochroną otrzymać wyższe wsparcie finansowe.

Jeżeli jednak posiadamy ubezpieczenie indywidualne, a pracodawca oferuje nam grupówkę - nie musimy odmawiać. Jeśli ochrona w obu polisach będzie podobna - w razie nagłych wypadków losowych otrzymamy podwójne odszkodowanie, co oznacza podwójny zysk. Jednak jeśli polisa indywidualna zapewnia nam podstawową ochronę - grupówka rozszerzy nam w niewielkiej kwocie zakres ochrony. Dwie polisy na życie nie są zatem absurdalną decyzją - możemy czerpać dzięki temu więcej korzyści.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.