Wiadomości z Sosnowca

Praca dla introwertyka - jaki zawód wybrać?

  • Dodano: 2019-11-15 14:45

Wybierając ścieżkę zawodową warto wziąć pod uwagę cechy osobowości. Mogą one pomagać w wykonywaniu obowiązków, ale też uniemożliwiać efektywne działania. Osoba stroniąca od kontaktów z innymi ludźmi i dobrze czująca się w swoim towarzystwie nie sprawdzi się na stanowisku wymagającym nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych. Jakiej pracy powinni szukać dla siebie introwertycy?

Czy jesteś introwertykiem?

Odpowiadając na oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl uwzględnij nie tylko swoje oczekiwania dotyczące wysokości pensji, miejsca zatrudnienia i wymiaru godzin, ale też swoje cechy osobowości. Wraz z kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym mogą one stać się mocnym wsparciem w realizacji obowiązków zawodowych. Praca sprzeczna z cechami osobowości z czasem stanie się źródłem stresu, frustracji i zniechęcenia.

W określeniu typu osobowości pomogą Ci przeżyte dotąd sytuacje i doświadczenia. Zastanów się, czy: zauważasz u siebie niechęć do skupiania na sobie uwagi otoczenia; unikasz miejsc, w których możesz być zmuszony do nawiązywania interakcji z obcymi osobami; grono Twoich znajomych nie jest zbyt liczne; dobrze czujesz się w samotności, a przebywanie w dużej grupie ludzi jest dla Ciebie bardzo męczące - jeśli zauważasz u siebie te cechy, masz osobowość introwertyczną.

Jakie zalety ma introwertyk i jak je wykorzystać w pracy?

Praca zespołowa nie jest dobrym miejscem dla introwertyka. Ta osobowość potrzebuje zadań do indywidualnej realizacji. Ma wiele zalet, które przyniosą firmie wymierne korzyści. Introwertyk jest świetnym słuchaczem, skupionym na rozmówcy. To osoba kreatywna, która dotrzymuje ustalonych terminów i świetnie radząca sobie z układaniu planu pracy oraz strategii działania.

Introwertycy potrafią skupić się na konkretnym zadaniu, a obowiązki zbieżne z zainteresowaniami wypełniają z pełnym zaangażowaniem. To m.in. świetni programiści i inżynierowie, którzy będą skupiać się na detalach i szukać rozwiązania dla zawiłych problemów. Pomocna będzie tu charakterystyczna dla tego typu osobowości spostrzegawczość, którą można wykorzystać również w pracy np. audytora lub laboranta. Zdolność analizowania wyników warto wykorzystać w karierze np. analityka finansowego lub psychologa.

Introwertyk nie odnajdzie się w przestrzeni open space. Taka osoba najlepiej czuje się w samotności i w takich warunkach działa najefektywniej. Dobrym rozwiązaniem dla osobowości introwertycznej jest praca zdalna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.