Wiadomości z Sosnowca

Jak dobrać odpowiedni tornister dla naszego dziecka?

  • Dodano: 2020-03-25 09:15

Będąc odpowiedzialnym rodzicem, którego dziecko wchodzi w wiek szkolny, należy podejść z dużą uwagą do zakupu plecaka. Tornister to najważniejszy atrybut młodego żaka, zatem przed kupnem, należy zapoznać się z ofertą kilku sklepów oraz pamiętać o zasadach dobierania plecaka, których dotyczy ten artykuł. Jak dobrać plecak dla naszego dziecka? Czego unikać, aby nie przepłacać?

Podczas wyboru wymarzonego tornistra, pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na usztywnione plecy. Anatomicznie wyprofilowany tył to podstawa w produktach tego typu. Z jednej strony, będzie to gwarancja utrzymania poprawnej postawy przez nasze dzieci, z drugiej natomiast, uniknie gniecenia się książek i zeszytów. Plecak dla naszego dziecka powinien być dobrany także pod kątem wagi. Oprócz ciężaru samego plecaka, uwzględnijmy także ciężar potencjalnych książek, które się w nim znajdą. Pamiętajmy też o miejscu na worek ze strojem gimnastycznym oraz śniadaniówkę. 

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, są wyściełane szelki o szerokości ok. 4 cm. Jest to minimalna szerokość, która zapewni naszym pociechom odpowiedni komfort, nie wpływając negatywnie na krzywiznę młodego kręgosłupa.

Istotnymi zaletami plecaka są także motywy odblaskowe, które często są bagatelizowane przez rodziców. W rzeczywistości są to bardzo potrzebne i istotne dodatki, które zapewnią bezpieczeństwo naszym pociechom w trudnych sytuacjach atmosferycznych na drodze do szkoły.  

Często nie wiemy jakie barwniki i materiały zostały użyte do produkcji plecaka. Musimy zwrócić uwagę, żeby wybierany przez nas tornister posiadał atest. Certyfikowanie plecaka jest bardzo ważne i w bezpośrednim stopniu zapewni bezpieczne użytkowanie. Atestowanie pozwoli przede wszystkim uniknąć uczuleń związanych ze sztucznymi barwnikami. Pamiętajmy, że nasze dziecko codziennie ma kilku godzinną styczność z materiałem plecaka. Jeśli będzie on barwiony sztucznymi i silnie chemicznymi kolorami, może ulec uczuleniu, które objawia się wysypką i świądem w okolicy ramion i pach. 

Młodzieżowy plecak na wiele lat 

Wybierając plecak dla naszego dziecka, pamiętajmy, aby wyposażyć je w uniwersalny sprzęt, który posłuży kilka lat. Ponadto, inwestując w tornister określoną ilość pieniędzy, zwróćmy uwagę na ponadczasowy design, stonowaną kolorystykę i wzornictwo. Dużym ułatwieniem dla dziecka, bądź nastolatka będą dodatkowe przegrody oraz kieszonki, w które zostanie wzbogacony tornister. Miejsca w plecaku nigdy mało, lecz należy pamiętać, że nawet najobszerniejszy plecak jest niewystarczający, gdy nie ma w środku przedziałek i kieszonek. Przecież nikt z nas nie chce, aby rano przygotowane kanapki zgniotły się i zabrudziły książki dziecka. 

Podsumowanie 

Wybranie odpowiedniego plecaka dla dziecka to nie lada wyzwanie. Jednak, kierując się powyższymi wytycznymi, znacznie ograniczymy czas wybierania tornistra. Ważne, aby pamiętać, że plecak to przedmiot, z którym nasze dziecko codziennie ma kilkugodzinny kontakt. Przez to, musi być wykonany z solidnego materiału i posiadać atest. Ponadto, dobrze, jeśli na jego powierzchni widnieją odblaski, które stanowią element ochronny w niekorzystne warunki pogodowe. Jednak, najistotniejszym elementem podczas selekcji tornistrów jest ciężar. Eksperci przyjmują, że plecaki szkolne nie mogą przekraczać 10% wagi naszych dzieci. Jeśli pociecha waży 35 kg, tornister powinien ważyć maksymalnie 3,5 kg. To bezpieczna bariera, która zniweluje ewentualne obciążenia kręgosłupa. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.