Wiadomości z Sosnowca

Ergonomia - to ma znaczenie!

  • Dodano: 2019-08-26 14:00

Przestrzeganie zasad ergonomii w miejscu pracy pozwala nam działać bardziej efektywnie. Jest to możliwe dzięki minimalizacji szkód, jakie może przynieść naszemu zdrowiu przestrzeń niedostosowana do naszych potrzeb i możliwości.


                    

Niewłaściwie zaprojektowane stanowisko pracy negatywnie wpływa na wydajność pracownika, jego koncentrację oraz samopoczucie. Mamy wówczas do czynienia z większym prawdopodobieństwem wystąpienia wypadków i chorób zawodowych. Zminimalizować to ryzyko pozwala ergonomia – to dzięki jej zasadom możliwe jest dopasowanie poszczególnych stanowisk pracy do zdolności psychicznych i fizycznych człowieka, przy uwzględnieniu jego ograniczeń.

 

Ergonomia – dlaczego to tak ważne?

 

Poszczególne stanowiska pracy różnią się między sobą występującymi na nich zagrożeniami i schorzeniami. Praca siedząca na przykład wiąże się z długotrwałym z przebywaniem w wymuszonej pozycji, przyczyniając się do rozwoju dolegliwości ze strony układu szkieletowo-mięśniowego. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że choroby układu kostnego, mięśniowego oraz tkanki łącznej w I połowie 2018 roku stanowiły 14,8% ogólnej liczby absencji chorobowych. Z wieloma dolegliwościami mamy do czynienia w przypadku pracowników fizycznych, chociaż tam wynikają one przede wszystkim z przekroczenia dopuszczalnych norm obciążenia. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego normy zostały przekroczone w 25,4% przypadków (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pray-wypadki-przy-pracy/warunki-pracy-w-2017-roku,1,12.html). Zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii stanowisko pracy przynosi wymierne korzyści. Pozwala pracownikowi czuć się dobrze, przez co rośnie efektywność jego działań.

 

Ergonomicznie – zdrowiej i bezpieczniej

 

Obowiązkiem nałożonym na pracodawców jest zminimalizowanie, a jeśli to możliwe – całkowite wyeliminowanie zagrożeń na poszczególnych stanowiskach pracy. Można to osiągnąć dzięki wykorzystaniu dostępnych rozwiązań technicznych, technologicznych oraz zaprojektowanych zgodnie z zasadami ergonomii mebli i akcesoriów – do wykorzystania świetnie nadają się tutaj wyroby firmy AJ Produkty. Wyeliminowanie sytuacji związanych z nadmiernym obciążeniem pracowników fizycznych jest możliwe dzięki szerokiej gamie podnośników i wózków transportowych. Dzięki nim pracownicy magazynów i warsztatów mogą przenosić towary o dużej masie lub w dużej ilości. Do zabezpieczenia przestrzeni magazynowych warto wykorzystać barierki, słupki i taśmy zabezpieczające wyznaczające obszary bezpieczeństwa i zagrożenia dla pracowników i osób postronnych.

Z myślą o pracownikach na stanowiskach siedzących stworzono krzesła balansujące, zmniejszające napięcie mięśni brzucha i mięśni przykręgosłupowych, a także poprawiające krążenie. W tradycyjnych biurach sprawdzą się również fotele z możliwością regulacji wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia i wysokości podłokietników, dzięki którym można dopasować je do indywidualnych potrzeb pracowników. Idealnym rozwiązaniem dla biura są biurka z regulowaną wysokością blatu, które z jednej strony dopasowują się do pracownika, z drugiej zaś – pozwalają na pracę w zalecanym coraz częściej trybie siedząco-stojącym. Wyposażone są w łatwy mechanizm regulacji, co pozwala na szybką, niewymagającą dużej siły zmianę pozycji. Niezależnie od stanowiska pracy, niezbędnym elementem wyposażenia są lampy sufitowe i biurkowe. Pozwalają one na swobodną regulację natężenia światła, dopasowując je do indywidualnych potrzeb.

Stworzenie odpowiedniego miejsca pracy sprzyja zdrowiu pracowników, ich dobremu samopoczuciu, zadowoleniu z pracy i wzrostowi wydajności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.