Wiadomości z Sosnowca

Co musisz wiedzieć przed zakupem szafy rack?

  • Dodano: 2022-05-23 12:30, aktualizacja: 2022-05-26 12:06

Szafa rack pełni rolę ochronną dla sprzętu zgromadzonego w serwerowni. Jeśli wybierzesz właściwy model, zyskasz pewność, że wszystkie elementy, tj. serwery, sprzęt sieciowy, urządzenia monitoringu czy kontroli dostępu - będą bezpieczne. Jakie parametry powinna mieć odpowiednia szafa rack, by mogła spełniać swoją rolę? Sprawdź, zanim dokonasz zakupu!

Jaką pojemność powinna mieć szafa rack?

Szerokość montażowa szaf rack jest ustandaryzowana i najczęściej wynosi 19", ale dostępne są też mniejsze modele 10". Jednostką określającą wysokość szafy jest U (1U stanowi równowartość 44,5 mm). 1U oznacza dokładnie 1 slot. Zatem kiedy widzisz informację, że konkretny model ma wysokość 18U, wiedz, że to około 80 cm. Jak więc wybrać właściwą szafę rack? 

Przed zakupem koniecznie poznaj wartości wszystkich parametrów, aby mieć pewność, że zmieści się w niej cały sprzęt, a dodatkowo będzie pasować do pomieszczenia, w którym zostanie zamontowana. Warto wybrać nieco większy model niż aktualnie jest Ci potrzebny. Dzięki temu będziesz mógł w przyszłości umieścić w niej dodatkowy sprzęt bez konieczności zakupu nowej szafy rackowej.

Akcesoria do wyposażenia szafy rack

Decydując się na zakup, należy mieć na uwadze nie tylko wartość użytkową wybranego modelu, ale także jakość jego wykonania. Stalowa blacha to najtrwalszy materiał. Warto zaznaczyć, że szafy rack muszą spełniać standardy konstrukcyjne, jakie określa norma EIA-310-D.

Szafy rackowe dostępne w sklepie Batna24 (w różnych rozmiarach) zostały wyposażone w drzwi, otwory kablowe i otwory na wentylator. Sprawny system wentylacyjny jest bardzo istotnym elementem, z tego względu konieczny może okazać się zakup panelu wentylacyjnego. Warto dodatkowo umieścić w swojej szafie półkę lub półki, listwy zasilające, organizer kabli i zasilacze awaryjne, które także są dostępne na stronie sklepu Batna24.

Miejsce dla szafy rackowej

Jeśli chcesz, aby zakupiona przez Ciebie szafa rack pełniła swoją rolę przez wiele lat, powinieneś zadbać o ustawienie jej w odpowiednim miejscu. Czy znajdzie się ona w zamkniętym pomieszczeniu serwerowni? Wówczas nie musisz martwić się o dodatkowe zabezpieczenie dla niej. Zupełnie wystarczające będą drzwi szklane, metalowe lub perforowane. 

Gdy szafa rack zostanie zamontowana w miejscu narażonym np. na działanie wilgoci - warto zainwestować w zakup dodatkowej obudowy, która stanie się dla niej gwarancją bezpieczeństwa. Warto dodać, że szafa rack jest dostępna zarówno w wersji stojącej, jak i wiszącej.

Czy warto kupić szafę rack?

Szafa jest prostym, a niesamowicie funkcjonalnym i przydatnym elementem wyposażenia. Chroni sprzęt zgromadzony w serwerowniach, ale też studiach nagraniowych, szkołach, laboratoriach, wielu gałęziach przemysłu, a także w prywatnych domach, jako miejsce dla osprzętu niezbędnego do instalacji monitoringu. 

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu, upewnijmy się, że wpisuje się on w wymagane standardy. Dzięki temu zyskamy pewność, że szafa rack będzie spełniać swoją rolę użytkową przez wiele lat.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.