Sosnowiec - portal miejski Sosnowiecki.pl

Wiadomości z Sosnowca

Brzoza brodawkowata i jej lecznicze właściwości

  • Dodano: 2018-03-07 14:15

Jest jedną z tych roślin, z których leczniczych właściwości ziołolecznictwo korzysta bardzo chętnie. Brzoza brodawkowata, tak często spotykana w naszych lasach, jest przecież skutecznym i w pełni naturalnym lekiem na wiele przypadłości.

Jakie choroby można wykorzystać przy jej wsparciu? Jak z niezwykłych właściwości brzozy korzystają te osoby, dla których fitoterapia stała się podstawą w walce o zdrowie?

Ziołolecznictwo nie bez powodu tak mocno interesuje się brzoza i możliwościami wykorzystania jej w medycynie naturalnej. Wiadomo przecież, że brzoza to wiele cennych dla zdrowia substancji, w gronie których pojawiają się tak ważne składniki, jak związki terpenowe, garbniki, olejki eteryczne oraz substancje żywicowe. W liściach brzozy można dodatkowo znaleźć wiele cennych dla naszego organizmu soli mineralnych, z kolei czyr (czyli guzowata narośl pojawiająca się na pniu brzozy) jest cennym źródłem takich substancji, jak związki sterolowe i trójterpeny.

W jaki sposób można wykorzystać brzozę w fitoterapii?

Jeśli chodzi o liście tej rośliny, to ziołolecznictwo interesuje się nimi przede wszystkim ze względu na ich bakteriobójcze, moczopędne i napotne właściwości. dzięki temu brzoza świetnie sprawdza się jako naturalny lek na przeziębienie, jest też cennym wsparciem dla tych, którym dokuczają infekcje dróg moczowych. Brzoza pomoże też w walce z kamicą nerkową, stosowane jej przyniesie tez ulgę tym, którzy walczą z przewlekłymi zakażeniami. Za pomocą brzozy można też poprawić stan wątroby, szczególnie w chwili, gdy doszło do jej uszkodzenia chemicznymi substancjami. Liście brzozy będą też pomocne w walce z niektórymi problemami dermatologicznymi. Wiadomo, że ta roślina może pomóc w walce z trądzikiem, można też za jej pomocą łagodzić zmiany łojotokowe. A co z czyrem brzozowym? Ten traktowany jest przede wszystkim jako ważny element w profilaktyce chorób nowotworowych. Warto też pamiętać, że fitoterapia wysoko ceni sobie tak ciekawy suplement diety, jakim jest sok brzozowy. Może być on z powodzeniem wykorzystywany jako składnik tych kuracji, których głównym celem jest wzmocnienie organizmu.