Wiadomości z Sosnowca

Zagłębiowski Szlak Kobiet w Sosnowcu wzbogaci się o kolejne 15 szyldów

  • Dodano: 2021-08-24 13:00

Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec powiększy się o kolejne 15 szyldów z ważnymi w historii kobietami z Sosnowca.

Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec

Szlak Kobiet w Sosnowcu na ten moment składa się z czterech tematycznych  tras spacerowych, podczas których można zapoznać się z siedmioma szyldami, przedstawiającymi kobiety ważne w historii Sosnowca. Już niedługo szlak ten ma się powiększyć o kolejne 15 szyldów.

Jak przekazuje Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, organizatorzy Szlaku Kobiet, na sosnowieckim szlaku spotkamy: działaczki społeczne, organizatorki działań dobroczynnych, pomocy dla uchodźców, żołnierzy AK, kuchni dla biednych, kuchni dla robotników i ich rodzin, sierocińca, lekarki, organizatorki biblioteki w plecaku, żony przedsiębiorców, powieściopisarki, aktorki, artystki, nauczycielki, działaczki ruchu oporu.

– Przystanki na trasach tworzą nowoczesne i atrakcyjne instalacje w postaci przeźroczystych, prostokątnych, dwustronnych bilboardów ze zdjęciem naturalnej wielkości osoby, biogramem z jednej strony i informacją o związkach osoby z miejscem – drugiej. Zawieszone są na gminnych słupach energetycznych, na bezpiecznej wysokości. Całość wpisana jest w krajobraz miejski i stanowi punkt informacyjny na Szlaku Kobiet Sosnowca – przekazuje Stowarzyszenie Aktywne Kobiety.

Trasy Szlaku Kobiet

Na ten moment na Trasach Szlaku Kobiet spotykamy 7 postaci:

  • na Trasie „A” – aktorki, artystki: Polę Negrii;
  • na Trasie „D” – działaczki dobroczynne: Klarę Dietel;
  • na Trasie „P” – przedsiębiorczynie: Wandę Telakowską, Helenę Rzadkiewiczową, Małgorzatę Woźniak;
  • na Trasie „O” – organizatorki ruchu oporu: Ankę Kowalską, Michalinę Konieczną.

15 nowych szyldów na Trasie Kobiet w Sosnowcu

Już niedługo Szlak Kobiet zostanie wzbogacony o kolejne 15 szyldów, dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030". Docelowo na czterech trasach ma powstać łącznie 40 szyldów.

Pierwsze trasy powstały w 2018 roku. Trasę "A" rozpoczęła Pola Negrii. Szyld ze zdjęciem aktorki znajduje się przed sosnowieckim dworcem. Trasę "D" otworzyła Klara Dietel. Rok później zawieszono kolejne 5 szyldów na innych trasach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również