Wiadomości z Sosnowca

XXIII Międzynarodowy Festiwal "Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej"

  • Dodano: 2024-03-28 11:15

Od 1 do 5 kwietnia w Sosnowcu odbędzie się XXIII Międzynarodowy Festiwal "Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej".

Przed nami "Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej"

Profil festiwalu jest tak zaprojektowany, aby odpowiadał wrażliwości i muzycznym potrzebom każdego mieszkańca miasta Sosnowca, spragnionego ambitnych wydarzeń artystycznych, realizowanych na najwyższym poziomie i z udziałem najwybitniejszych artystów z kraju i zagranicy. Lista artystów i zespołów, które do tej pory wystąpiły w Sosnowcu, jest długa i świadczy o rosnącej randze artystycznej festiwalu w naszym regionie.

Jego głównym założeniem programowym jest prezentacja utworów muzycznych należących do szerokiego repertuaru największych sal koncertowych na świecie, czyli takich, które cieszą się ogromną popularnością wśród melomanów. Zadaniem festiwalu jest także propagowanie utworów mniej znanych, często zapomnianych, które nie zdołały się jeszcze “przebić” do szerokiego grona odbiorców, a zdaniem organizatorów zasługują na baczniejszą uwagę. Z roku na rok pojawia się więcej koncertów, podczas których miłośnicy muzyki mogą posłuchać muzyki jazzowej, popularnej, flamenco czy nawet gospel. Festiwal nieustannie poszerza swoją ofertę i tym samym cieszy się coraz większym zainteresowaniem Sosnowiczan i nie tylko.

W programie tegorocznego festiwalu usłyszymy utwory skomponowane przez dawnych i współczesnych kompozytorów takich jak: F. Mendelssohn-Bartholdy, R. Twardowski , A. Koszewski, O. Gjeilo, B. Baczewski, G. E. Goltermann, W. A. Mozart, G. Bizet, A. Piazzola, J. Lauber, J. S. Bach, G. Mahler, K. M. Karlsen, V. Correnti, F. X. Brixi, P. Reade, F. Lai, N. Hess, D. Zboch, W. Malicki.

Ich wspaniałe i ponadczasowe kompozycje zabrzmią w murach sosnowieckich kościołów oraz w Sali Widowiskowo – Koncertowej Muza im. Władysława Szpilmana. Podczas koncertu inaugurującego XXIII Międzynarodowy Festiwal „Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej”, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, usłyszymy Chór Mieszany Risonanza Continua z Zabrza pod dyr. Adriana Lewandowskiego.

Innym wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie koncert zespołu S T E C H E K, który tworzy dwóch charyzmatycznych braci. W swoim projekcie Paweł i Piotr Steczek łącząc jazz, film music, world music wypracowali swój artystyczny i oryginalny styl, przenosząc słuchacza w świat nieodgadnionych skandynawskich przestrzeni, barw i tajemnic. Ich muzyczna opowieść do głębi poruszy każdego.

Koncert zamykający festiwal będzie poświęcony kompozycjom J. S. Bacha, F. Lai, N. Hessa, D. Zbocha i W. Malickiego,  które wykona Kwintet Śląskich Kameralistów.  Ponadto na scenie Sali Widowiskowo – Koncertowej Muza im. Władysława Szpilmana będziemy gościć znakomitego pianistę Waldemara Malickiego, który łączy wirtuozerię muzyczną i słowną.

XXIII Międzynarodowy Festiwal "Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej" / fot. UM Sosnowiec

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również