Wiadomości z Sosnowca

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 – prezydent Andrzej Duda podał termin

  • Dodano: 2019-02-27 11:00

Prezydent Andrzej Duda podał termin tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego – do urn udamy się dokładnie za trzy miesiące, w niedzielę 26 maja.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do PE zarządza Prezydent w drodze postanowienia, nie później niż 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym. Tegoroczne wybory do europarlamentu odbędą się w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 23-26 maja. – czytamy na stronie internetowej prezydenta.

W Polsce wybierzemy 52 reprezentantów kraju do europarlamentu

W związku z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, w tym roku zmieni się liczba mandatów. Do tej pory WB dzierżyła 73 mandaty, lecz po brexicie nastąpi zmiana – 46 mandatów zostanie zarezerwowanych na poczet ewentualnego rozszerzenia unii o nowe państwa, a pozostałych 27 rozdysponują między sobą pozostałe kraje. I tak Hiszpania i Francja otrzymają po 5 dodatkowych mandatów, Włochy i Holandia po 3, Irlandia – 2.  Dla pozostałych krajów, w tym Polski, przewidziano jeden dodatkowy mandat. Ostatecznie parlament Unii Europejskiej będzie w tym roku liczył 705 miejsc.

W poprzednich wyborach do europarlamentu wybieraliśmy 51 posłów, po zmianach w tym roku wybierzemy ich 52.

Czy wybory do europarlamentu będą szansą dla mniejszych, konserwatywnych ugrupowań?

Sytuacja w Europie od ostatnich wyborów do europarlamentu znacznie się zmieniła, wzrosły nastroje antyimigranckie, w kolejnych krajach do głosu dochodzą ugrupowania narodowe i eurosceptyczne.

W 2014 roku w naszym kraju takim ugrupowaniem wolnościowym i eurosceptycznym, o konserwatywnych charakterze, była partia Janusza Korwina-Mikke, która zdobyła wówczas 7,14 % głosów, co przełożyło się na 4 mandaty. Była to sytuacja o tyle zaskakująca, że na rodzimym gruncie kolejne partie ekscentrycznego polityka nie mogą nawet przekroczyć wyborczego progu.

W tych wyborach sytuacja może się powtórzyć, bo część ugrupowań na prawo od Prawa i Sprawiedliwości nawiązało na czas wyborów współpracę, licząc na to, że w ten sposób skupią wokół siebie większą część potencjalnych wyborców. W tej swoistej koalicji znajduje się obecnie Grzegorz Braun i jego ruch Pobudka (kandydat na prezydenta RP w poprzednich wyborach), Ruch Narodowy oraz ponownie partia na czele której stoi wspomniany Janusz Korwin - Mikke, czyli partia Wolność.

Również były poseł ruchu Kukiz '15, Marek Jakubiak, zorganizował wokół siebie nową partię Federacja dla Rzeczpospolitej, a do niedawna niezależny politycznie Robert Gwiazdowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha, ogłosił powstanie ruchu Polska Fair Play.

PO, .N, SLD, PSL, Zieloni i IP pójdą razem. Kukiz 15 i Wiosna Biedronia nie szukają koalicjantów

Z kolei na mocno na lewo usytuowało się ugrupowanie Wiosna Roberta Biedronia, przy czym wszystko wskazuje na to, że będzie to marsz indywidualny, bez żadnej koalicji. Samotnie w tych wyborach weźmie również udział ruch Kukiz'15, który na razie nie deklaruje z nikim szerszej współpracy.

Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Zieloni i Inicjatywa Polska tworzą koalicję, w której również pomaszerują wspólnie po europejskie mandaty.

Rządzące ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło już swoje kandydatury. W naszym okręgu o mandat europosła ubiegała się będzie Jadwiga Wiśniewska oraz Grzegorz Tobiszowski (zobacz artykuł na ten temat: Grzegorz Tobiszowski śląską "dwójką” PiS do Europarlamentu).

Jak widać wachlarz politycznych możliwości w zbliżających się wyborach zdecydowanie się powiększył, a jak twierdzą eksperci, po majowych wyborach europarlament może wyglądać zupełnie inaczej niż do tej pory. Do głosu prawdopodobnie dojdą również konserwatywne, prawicowe ugrupowania - oczywiście kosztem tych większych politycznych graczy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również